Poznań

Poznań

Około 50 tysięcy osób odwiedziło poznańską strefę kibica w pierwszym dniu jej funkcjonowania. Nie wszyscy chętni mogli jednak obejrzeć mecz otwarcia mistrzostw Europy pomiędzy Polską, a Grecją. Ze względów bezpieczeństwa wpuszczono tylko 23 tys. kibiców.

Otwarta o 15.00 szybko wypełniła się po brzegi. Poznańska strefa kibica w czasie meczu Polska-Grecja przyjęła 30 tysięcy fanów piłki nożnej.

Oœśmiu policjantów i pięć osób cywilnych zostało rannych po wypadku, do którego doszło na autostradzie A2 w okolicach Wrześœni tuż po godzinie 12.00. Ruch aut w kierunku Poznania był wstrzymany na kilka godzin.

Goście poznańskiej strefy kibica będą mogli skorzystać z 7 punktów gastronomicznych. Cztery z nich znajdować się będą bezpośrednio na placu Wolności, 3 na alejach Marcinkowskiego. Jak zapewniają organizatorzy dostęp do stoisk będzie swobodny, a kolejki nie będą długie.

Mieszkańcy podpoznańskiej miejscowości Pobiedzisk czekają nie tylko na rozpoczęcie, ale i zakończenie Euro 2012. Na początku lipca Lodovic Obraniak ma odebrać tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy.

Już w sobotę rusza XXXVII Jarmark Świętojański. W tym roku impreza obędzie się w Starym Korycie Warty między ulicą Ewangelicką i Międzymoście. Na turystów, poznaniaków oraz kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012 czeka wiele atrakcji.

Na Stadion Miejski w Poznaniu w dniu meczu najlepiej dostać się komunikacją miejską. Okolice areny Euro 2012 będą niedostępne dla kierowców. Samochody będą mogli zostawić na jednym z kilku parkingów Park&Ride oraz Park&Walk.

Trzy dodatkowe linie tramwajowe, czternaście autobusowych i jedno połączenie kolejowe. Komunikacja miejska w Poznaniu jest gotowa na rozpoczęcie Euro 2012.

Koncert Meza i mecz Polska–Grecja. To główne atrakcje otwarcia poznańskiej strefy kibica na placu Wolności.

Tramwaje wróciły na ul: Roosevelta i Grunwaldzką. Trasy zmieniło w sumie 9 linii tramwajowych. Nie dowiemy się jednak, o której odjeżdżają i jak wyglądają nowe trasy, bo brakuje rozkładów jazdy.

Do Poznania ściągają powoli tłumy dziennikarzy, którzy będą relacjonować Euro 2012. Niemal wszyscy zgodnie chwalą miasto i zapewniają, że to wcale nie kurtuazja. Jedynie Niemcy byli lekko zaskoczenie tym, ile im zajęła podróż z Warszawy do stolicy Wielkopolski.

Piasek, hamaki i piłki. W środę otwarto miejska plażę obok Kontener ART w dorzeczu Warty. Poznaniacy mogą się nią cieszyć do końca sierpnia.

W środę wieczorem wierni modlili się razem z abp Stanisławem Gądeckim za pomyślność wszystkich uczestników mistrzostw. Podczas trwania UEFA Euro 2012, poznańskie kościoły przygotowały specjalne msze po Niemiecku, Włosku, Irlandzku i Chorwacku.

Nie o godzinie 16, jak pierwotnie planowano, tylko dwie godziny później pierwszy tramwaj przejechał przez ulice Roosevelta i Grunwaldzką. Na tory wraca tylko linia nr 13.

Miasteczko kontenerowe dla kibiców i wielki namiot stanęły na działce przy ul. Węglowej w Poznaniu. - To samowola budowlana - nie ma wątpliwości PINB. Ci, którzy zarezerwowali nocleg w kontenerowcu, mogą być jednak spokojni. Procedury nie pozwolą, by samowolkę usunąć przed końcem Euro w Poznaniu.

5 tysięcy złotych grzywny, ograniczenie wolności lub 30-dniowy areszt - takie sankcje grożą nastolatkom, którzy okradali sklep na Łazarzu. Policja zatrzymała czterech sprawców i skierowała sprawę do sądu.