Poznań

Poznań

W czerwcu był zdominowany przez kibiców. W niedzielę zajęły go dywany i koce. Trwa "Piknik na placu Wolności". - Będziemy się bawić do zachodu słońca - mówi Franciszek Sterczewski, pomysłodawca akcji.

PZPN odrzucił wniosek Warty Poznań o przyznanie walkowera za mecz z Arką Gdynia, mimo że w składzie rywali brakowało młodzieżowca. - PZPN nie przestrzega własnych przepisów. Po co w ogóle tworzy taką fikcję? Czekam na uzasadnienie. Na pewno się odwołam - pisze prezes Izabella Łukomska-Pyżalska o decyzji związku.

Cała Polska czytała w sobotę Mickiewicza. Akcja "Narodowe czytanie Pana Tadeusza'" odbyła się także w Poznaniu. Najpierw fragmenty dzieła czytano przy przy "poznańskich krzyżach", potem po mszy świętej w intencji wieszcza w kościele Św. Marcina.

Na placu Wolności miała być rozłożona trawa. To się jednak nie uda, bo na jej zakotwiczenie lub przyklejenie nie zgodziła się Miejska Konserwator Zabytków. - W związku z tym, zaproponowałem piknik z dywanami - mówi Franciszek Sterczewski, autor koncepcji Trawa Na Wolności.

5000 km podróży czeka żołnierzy, którzy pojechali po czołgi dla poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. Na miejsce wysłano dwa transportery i busa z delegacją, która odbierze podarunek od greckich sił zbrojnych.

Kazimierz Nowak, podróżnik który rowerem przemierzył całą Afrykę, mieszkał w Poznaniu przy ulicy Lodowej. Już niebawem skwer przed jego domem może zyskać jego imię. Pomysł czeka na akceptację radnych.

Od Okrąglaka po „Telewizory”. Od tych zapomnianych po te najbardziej kontrowersyjne. W sobotę będzie można przejść się po modernistycznym centrum Poznania.

Wykonana w nowoczesnej technologii druku 3D kopia figury Matki Bożej z Dzieciątkiem zostanie poświęcona w Tulcach koło Poznania. To prawdopodobnie pierwsza w Polsce kopia rzeźby sakralnej, wykonana w tej technice.

Jeszcze do końca 2013 roku poznańscy kierowcy będą mogli korzystać z estakady na ulicy Krzywoustego. Groziło jej zamknięcie, bo jest w fatalnym stanie, a pieniędzy na remont nie ma. Urzędnicy zadecydowali jednak o dalszym użytkowaniu, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego.

Podczas gdy uniwersytety opuszczają co roku setki nowych socjologów, politologów i kulturoznawców, zawód "mechanik motocyklowy" oficjalnie nawet nie istnieje. Poznańska samochodówka, jako pierwsza w Polsce otwiera specjalne warsztaty, podczas których będą szkolić się przyszli i na razie jedyni specjaliści od napraw motocykli.

Po Euro 2012 władze Poznania postanowiły zorganizować mecz Polska-Irlandia. Niestety spotkanie się nie odbędzie. Grzegorz Lato, napisał list do Ryszarda Grobelnego w którym informuje – zagramy, ale w Dublinie. Poznań może za to postarać się zorganizować finał Ligi Europejskiej

W Poznaniu trwa spór o miejskie latarnie. Mieszkańcy skarżą się, że drogowcy zapalają je zbyt późno i wieczorami ulice toną w ciemnościach. Urzędnicy tłumaczą, że muszą oszczędzać i latarnie nie mogą palić się dłużej. Proponują jednak mieszkańcom inne rozwiązanie.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób z Centrum Kształcenia w Pile. Powodem zatrzymania były fałszywe poświadczenia dla osób, które miały rzekomo brać udział w zajęciach i kursach oraz egzaminach.

- Walczymy, o złoto - deklaruje odważnie Norbert Patkowski, trener polskich kajakarzy polo. Jego podopieczni doskonale radzą sobie w poznańskich mistrzostwach świata. Obydwie seniorskie reprezentacje awansowały ze swoich grup do dalszej fazy rozgrywek i wciąż liczą się w grze o medale.