Poznań

Poznań

Tłumy młodych ludzi na Starym Rynku, którym przekazano klucze do miasta, tańce przed ratuszem, przemarsz ulicą Czerwonej Armii. Tak bawili się na studenckim święcie dziadkowie obecnych żaków na filmie z poznańskich juwenaliów w 1967 r., który pojawił się w internecie.

18-letni Krzysztof G. i 17-letni Mariusz N., którzy w marcu 2012 roku w Pile (woj. wielkopolskie) spalili w szopie 56-letniego mężczyznę, staną przed sądem - poinformowała w poniedziałek Maria Wierzejewska-Raczyńska z prokuratury w Pile. Będą odpowiadać za zabójstwo.

Zaledwie przez tydzień mieszkańcy Poznania mogli cieszyć się z dojazdu tramwajem na Junikowo. Od poniedziałku znów jadą objazdami. Wszystko przez budowę wiaduktu na ul. Grunwaldzkiej.

Dokładnie 38 lat temu wmurowano kamień węgielny pod budowę osiedla Kopernika. Zlokalizowane na Grunwaldzie w pobliżu Stadionu Miejskiego osiedle dziś stanowi największą obok Rataj oraz Winograd i Piątkowa sypialnię stolicy Wielkopolski.

W piątek rano nie było korków, ale po południu ruch znacznie się zwiększył. Tłoczno zrobiło się przede wszystkim na Junikowie. Wieczorem dojazd na poznańskie cmentarze odbywał się już dość płynnie.

Niezapomniany Nikodem Dyzma i gospodarz domu z "Alternatywy 4", a także Olgierd z "Czterech pancernych i psa" - z tych roli zapamiętaliśmy Romana Wilhelmiego. W sobotę, 21 lat po śmierci aktora, odsłonięty zostanie jego obelisk na skwerze przy ul. Masztalarskiej.

W poniedziałek rano śledczy wystąpią z wnioskami o zgodę na wywóz do Niemiec 12 ciał ze skradzionych trumien. - Są realne szanse, że jeszcze tego samego dnia wyjadą one z Polski - mówi w rozmowie z TVN24 Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu.

Prawie siedem tysięcy sztuk tabletek ekstazy i ponad kilogram innych narkotyków znaleźli wielkopolscy policjanci u jednego z dwóch mężczyzn podejrzanych o produkcję i rozprowadzanie narkotyków. Przejęli również sprzęt do prowadzenia plantacji konopi indyjskich.

- Bez kaloszy ani rusz - mówią poznaniacy, którzy 1 listopada po południu wybrali się odwiedzić groby bliskich. Padający deszcz powodował, że cmentarze tonęły w błocie. Odbijało się to także na tempie jazdy. Najgorzej wyglądał dojazd na Junikowo.

Na poznańskich cmentarzach na Junikowie i Miłostowie politycy, sportowcy, dziennikarze i artyści będą zbierać pieniądze na renowację nagrobków na wileńskim cmentarzu na Rossie. Zbiórka organizowana jest od 13 lat.