Poznań

Poznań

5 listopada chłopiec trafił do jednego z poznańskich szpitali, gdzie zmarł dzień później w wyniku sepsy. Dziecko uczęszczało do żłobka przy ul. Prądzyńskiego. Dyrekcja placówki objęła pozostałe dzieci opieką lekarską.

Prezydent Ryszard Grobelny odwołał dyscyplinarnie Elżbietę Wrzesinską-Żak, dyrektor szpitala przy ul. Poznańskiej. Zrobił to na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

"Stary Kształt – Nowa Brutalność" – tak nazywa się rzeźba brytyjskiego artysty Nicka Hornby’ego, która zostanie odsłonięta na terenie Portu Lotniczego Ławica. Początkowo dzieło miało mieć biało-czerwone barwy, ale projekt zmieniono, by nie kojarzyło się z kadłubem rozbitego Tupolewa.

Mimo jesiennej aury, Poznań znów będzie gorący. Wszystko za sprawą VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Flamenco DUENDE, który właśnie się zaczyna. To propozycja dla entuzjastów tańca, którzy pragną choć przez chwilę poczuć andaluzyjskie rytmy.

W konflikcie między kierowcami, a fotoradarami górą są zwykle te drugie. Tym razem punkt dla kierowców. A konkretnie dla 25-letniej mieszkanki gminy Ujście, która swoim peugotem zmiotła przydrożne urządzenie. A że we krwi miała 1,3 promila, to nie będzie jedyny punkt na jej koncie.

Wyłączona sieć trakcyjna, wstrzymanie pociągów – to nie awaria na poznańskim Dworcu Głównym, tylko potężna operacja - w nocy ze środy na czwartek zamontowano trzecią potężną kratownicę, jedną z kilku, na których oprze się konstrukcja wielopoziomowego parkingu podziemnego.

Pozostałości nieużywanych torów tramwajowych nie znikną z miasta. - To ślady historii, nie możemy pozwolić na to, by je zdemontowano - przekonuje radny Mariusz Wiśniewski. I proponuje, by na trzech odcinkach stanęły tramwaje przerobione na kawiarenki.

W Mikołajewie k. Wągrowca (woj. wielkopolskie) maszyna służąca do foliowania siana wciągnęła pracującego przy niej mężczyznę. 43-latek zginął na miejscu.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie kształtu jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Poznania. Rondo ma być dwupoziomowe. Zarząd Dróg Miejskich pyta o to, co powinno się znaleźć pod ziemią. Koncepcja zostanie wybrana, ale termin jej realizacji nie został jeszcze określony.

Dwie opiekunki, które zgubiły dzieci podczas wycieczki w lesie w okolicach Kalisza, usłyszały zarzuty nieumyślnego narażenia ich na utratę zdrowia lub życia. Czterolatki odnalazł kierowca ciężarówki. Szły jedno za drugim poboczem ruchliwej drogi w Brzezinach koło Kalisza. - Nie uciekały, posłuchały mnie - wspomina mężczyzna. Po jego telefonie maluchy zabrała policja.

Mija 80 lat od złamania kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej tajne informacje. Podwaliny pod złamanie tego kodu na początku lat 30. położyło trzech pracowników polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Zdaniem ekspertów, to jeden z największych sukcesów polskich służb wywiadowczych.

Ogrzewane ławki czy konfesjonały, dzwony na pilota, nowoczesne rzutniki do kościoła. Takie nowinki techniczne można zobaczyć na poznańskich targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów "Sakralia".