Poznań

Poznań

Dwa ważne zadania udało się zrealizować na budowie poznańskiego dworca w listopadzie. Najpierw zamontowano kratownice nad peronami 1, 2 i 3. Potem zaprezentowano wizualizacje dróg, które niebawem zaczną powstawać przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym.

Pracownicy z wielu branż poszukiwani. Władze Poznania wspólnie z przedsiębiorcami, którzy mają swoje siedziby w stolicy Wielkopolski, prowadzą specjalną kampanię reklamową w całym kraju. Finansuje ją miasto, ale - jak przekonują urzędnicy - to się opłaci.

12 milionów złotych za korzystanie z nieruchomości należącej do Kościoła oraz wydania budynku domaga się od Skarbu Państwa Kuria Metropolitalna w Poznaniu. W piątek pozew w tej sprawie trafił do sądu. Ministerstwo uważa roszczenie za bezzasadne.

Potrafili wspaniale dopingować, nawet wtedy, gdy ich narodowa drużyna przegrywała mecz za meczem. Podczas Euro 2012 opanowali poznański Stary Rynek, a mieszkańcy pokochali ich za optymizm i spontaniczność. Irlandczycy wrócili do Poznania. W piątek obejrzą mecz "Kolejorza" ze Śląskiem Wrocław.

Po raz kolejny władze Poznania wystawiły na sprzedaż niektóre z miejskich nieruchomości. W specjalnie przygotowanym katalogu znalazło się siedem propozycji dla inwestorów, m.in. olbrzymi budynek szpitala nieopodal Starego Rynku. Wszystkie to zabytki, ale są atrakcyjne - przekonuje miasto.

Dodatkowe kursy, specjalna linia tramwajowa i przejazdy za darmo z biletem lub karnetem. Tak będzie wyglądać komunikacja miejska przed meczem Lech Poznań-Śląsk Wrocław.

1 grudnia w Poznaniu miał się odbyć happening Lampiony Wolności. Organizatorzy zrezygnowali jednak z imprezy, bo jak twierdzą, nie dostali zgody na wypuszczenie lampionów. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej twierdzi z kolei, że zgodę wydała, ale warunkowo.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaproponowało, by pierwszy w barwach LOT-u dreamliner nosił imię "POZnań". Chcieli w ten sposób uhonorować wyczyn kapitana Wrony. - W tej chwili i nie widzę takiej szansy - nie ukrywa Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy LOT-u.

Prezes Warty Poznań Izabela Łukomska-Pyżalska przykręca kurek z pieniędzmi w klubie, ale zapewnia, że nie jest to forma protestu przeciwko braku miejsca we władzach PZPN i pierwszy krok do wycofania się z piłki. - Kwoty, które przeznaczyłam na pierwszą drużynę nie są adekwatne do wyników - tłumaczyła w TVN24.

Poznański Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza od 3 grudnia kilka zmian w rozkładach autobusów. Nowymi trasami pojadą linie nocne 236 i 246, a linia 52 przestanie dojeżdżać pod szpital na os. Rusa.

Policja w Gnieźnie umorzyła postępowanie przeciwko właścicielowi Łatka. Poskarżył się na niego mężczyzna, który sam jest podejrzany o wymuszenie rozbójnicze na panu Mirosławie. Zatrzymany przez funkcjonariuszy zgłosił, że został poszczuty psem.

Tragiczny wypadek na przejściu dla pieszych w Kaliszu. Potrącona przez jeden samochód 45-latka wpadła pod koła drugiego auta. Zginęła na miejscu.

Niezbyt długo trwała swoboda e-palaczy. Mimo, że dym z elektronicznych papierosów nie śmierdzi i nie szkodzi, przybywa tych, którym przeszkadza. W poznańskich tramwajach i autobusach już nie można ich używać, a w Warszawie podobny zakaz zacznie obowiązywać od nowego roku. Osoby, którym e-papierosy pozwalają zerwać z nałogiem albo po prostu sprawiają przyjemność pukają się w głowę.

Był pisarzem, podróżnikem i reportażystą. Podróżował po całym świecie. Książki, w których relacjonował swoje wyprawy były wydawane w 23 języka. W 118 rocznicę urodzin, Arkadego Fiedlera wspomina jego syn, Marek.