Poznań

38 milionów złotych ma ożywić rezydencję Raczyńskich

Poznań

Muzeum Narodowe w PoznaniuZaspół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie

Rusza remont pałacu w Rogalinie. Całkowita modernizacja i uzupełnienie wystroju siedziby Raczyńskich będzie kosztować 38,6 mln zł. Powstanie też wirtulne muzeum i wystawa dla niewidomych.

- Po wielu latach będzie można w całości udostępnić zwiedzającym jeden z najpiękniejszych polskich zabytków - zapowiedział w piątek powiedział Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zwiedzający mają zobaczyć pałac w pełnej krasie w 2015 roku. Remont ma pochłonąć ponad 38 mln złotych, z czego 26 mln zł będzie sfinansowane z funduszy unijnych. Pozostała kwota ma pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków muzeum.

W ubiegły piątek umowę w tej sprawie z ministrem kultury podpisał dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, do którego należy zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie.

Tchnąć życie w rezydencję

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zostanie zakończony program całościowej rewaloryzacji i modernizacji zabytkowych budynków i historycznych wnętrz.

- W latach 2007-2009 udało nam się wykonać podstawowe zadanie, czyli zabezpieczenie i odtworzenie głównego korpusu pałacu. Teraz musimy wypełnić rezydencję, by tchnąć w nią życie – powiedział Suchocki.

Nowe - stare wnętrza w internecie

Rewaloryzacja rezydencji zakłada odtworzenie historycznych wnętrz i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX w. i na początku XX w.

- Chcemy zrobić wszystko, by odtworzyć dwie najbardziej reprezentacyjne przestrzenie tej rezydencji: zbrojownię i bibliotekę – powiedział Suchocki.

Pomieszczenia zostaną wyposażone w tkaniny, meble, oświetlenie, obrazy i obiekty rzemiosła artystycznego.

Przygotowana zostanie ekspozycja dla osób niedowidzących i niewidomych, zaplanowano też dalsze prace modernizacyjne i remontowe w kompleksie. W ramach projektu uruchomiony zostanie też portal internetowy z wirtualnym muzeum oraz system informatyczny, dostarczający główne informacje zwiedzającym.

Na razie zwiedzać można galerię malarstwa, skrzydło północne, powozownię, a także korpus główny budynku bez wyposażenia, a jedynie z odtworzoną architekturą wnętrz.

Na realizację tego etapu wydano ponad 15,5 mln zł.

Rezydencja w Rogalinie została zbudowana w latach 1768-1776 jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski, od 1782 r. marszałka koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie.

Autor: ab/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Pozostałe wiadomości