Poznań

340 pomysłów na wydanie 10 mln zł

Poznań

Piotr WagnerPoznaniacy wybiorą najlepsze projekty w głosowaniu internetowym

–Ścieżki rowerowe, renowacja amfiteatru, lodowisko w centrum miasta, domek na drzewie a nawet odlewnia aluminium – wymienia niektóre z propozycji Maciej Milewicz z Urzędu Miasta. W piątek minął termin składania wniosków w ramach budżetu obywatelskiego. Do wydania jest 10 mln złotych.

Wielu Poznaniaków nad swoimi projektami pracowało do ostatniej chwili. Najwięcej wniosków wpłynęło do urzędu miasta w czwartek i w piątek, kiedy upływał termin ich składania.

Mieszkańcy złożyli ostatecznie 340 pomysłów.

- W czwartek mięliśmy ich około 120, w piątek blisko dwa razy więcej. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo wakacji ludzie podeszli do tego poważnie i projekty są na prawdę profesjonalnie przygotowane. Jestem przekonany, że nawet te projekty, które nie zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego, zostaną wykorzystane w bieżących inwestycjach poszczególnych wydziałów. Pomysły są świetne i bardzo dla nas ważne, bo są barometrem potrzeb mieszkańców naszego miasta - powiedział tvn24.pl Maciej Milewicz z Urzędu Miasta.

Domek Robin Hooda w parku Sołackim?

Blisko 1/3 wszystkich projektów stanowiły propozycje dotyczące infrastruktury: remonty chodników, dróg, ścieżki rowerowe. Kolejne dwie duże grupy projektów dotyczyły zieleni miejskiej i obiektów rekreacyjnych.

- Pojawiło się kilka pomysłów na uzupełnienie parków miejskich np. o place zabaw, ścieżki zdrowia, siłownie na otwartym powietrzu. Ktoś zaproponował ścieżkę tematyczną w parku Sołackim przypominającą osadę Rodin Hooda z domkiem na drzewie - dodaje Milewicz.

Za 5 tysięcy i za 10 milionów zł

Propozycje dotyczyły inwestycji o bardzo zróżnicowanych kwotach. Najtańsze miałyby kosztować miasto ok. 5 tys. zł. Kilka projektów przewidywało wykorzystanie całości kwoty zaplanowanej na budżet obywatelski czyli 10 mln zł.

Wiele propozycji dotyczyło zagospodarowania terenów wokół Warty np. budowę ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki. Inne pomysły to np. renowacja amfiteatru na Cytadeli, budowa toru dla wrotkarzy, budowa ścianki wspinaczkowej w centrum miasta, lodowisko na pl. Wolności a nawet odlewnię aluminium.

Wybiorą Poznaniacy w internecie

Projekty po wstępnej weryfikacji formalnej trafiają do poszczególnych wydziałów, które odpowiadają za obszar, którego ewentualna inwestycja miałaby dotyczyć czyli np. ZDM czy Wydział Zieleni.

Wydziały mają zarekomendować najlepsze projekty, które będę przedmiotem dyskusji specjalnego zespołu składającego się z urzędników, radnych i członków organizacji pozarządowych.

- Łącznie po rekomendacjach wszystkich wydziałów zostanie wybranych około 60 najlepszych projektów, które staną się przedmiotem dyskusji specjalnego zespołu. Następnie zespół ten stworzy listę około 20 najlepszych projektów. Lista ta zostanie przedstawiona Poznaniakom w formie ankiety elektronicznej i to mieszkańcy wybiorą, które propozycje zostaną zrealizowane - wyjaśnia Milewicz.

Głosowanie ma się rozpocząć 29 września. Ankieta będzie dostępna w internecie przez tydzień. Już 15 października wybrane projekty mają być wpisane do projektu budżetowego.

Autor: AB / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wagner

Pozostałe wiadomości