Poznań

32 lata temu rozegrano pierwszy mecz przy Bułgarskiej

Poznań

Wirtualne Muzeum Lecha Poznań | Archiwum Jana RędziochaStadion ze słynnymi jupiterami w 1987r

18 tysięcy kibiców pojawiło się 23 sierpnia 1980r. na pierwszym meczu na nowym stadionie przy ul. Bułgarskiej. Spotkanie Lecha Poznań z Motorem Lublin zakończyło się remisem 1:1, a pierwszą bramkę dla Lecha na nowym stadionie zdobył Marek Skurczyński. Obchodzący w czwartek 32. urodziny Stadion Miejski w Poznaniu zupełnie nie przypomina już dawnej "podkowy".

Na usypanych z trzech stron wałów ziemnych ustawiono betonowe ławki, które stworzyły charakterystyczną "podkowę". Nie było wówczas jeszcze słynnych jupiterów, które postawiono sześć lata później. "Zadebiutowały” 16 października 1986r. podczas meczu reprezentacji Polski i Grecji.

JUPITERY NA ARCHIWALNYCH ZDJĘCIACH STADIONU:

Stadion sukcesów

Budowa stadionu przy ul. Bułgarskiej rozpoczęła się w 1968r. Docelowo znaleźć się tam miał kompleks składający się ze stadionu, boisk treningowych, boiska do hokeja na trawie oraz hali sportowej i krytej pływalni.

Z szeroko zakrojonej inwestycji powstała jednak jedynie część piłkarska, na którą przeniósł się poznański Lech. Wcześniej "Kolejorz" występował na stadionie przy ul. Dzierżyńskiego (obecnie 28 Czerwca 1956r.). Wciśnięty między rozwidlenie torów kolejowych obiekt stał się jednak małofunkcjonalny i za mały dla cieszącego się coraz większą popularnością Lecha.

Projekt kompleksu sportowego przy ulWirtualne Muzeum Lecha Poznań

Po przeprowadzce na nowy obiekt rozpoczęła się era największych sukcesów klubu. W 1982r. po raz pierwszy piłkarze "Kolejorza" siegnęli po Puchar Polski, a rok później zostali najlepszą drużyną w kraju. Dziś klub ma już na koncie sześć tytułów mistrza Polski i pięć Pucharów Polski.

Wielka modernizacja

Loża starego stadionuKlapi | Wikipedia (CC BY 3.0)

W 2004 r., po 24 latach funkcjonowania, stadion przy ulicy Bułgarskiej zyskał nową trybunę, która "zamknęła podkowę". Dzięki niej pojemność obiektu zwiększyła się do około 25 tys. miejsc. Po zakończeniu prac przy IV trybunie, przebudowano tą po przeciwległej stronie. Po przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012 dalsza przebudowa stadionu została zmodyfikowana, dzięki czemu stadion zyskał większą pojemność (maksymalna pojemność wynosi 41 609 osób). 13 października 2008 roku po raz ostatni stadion przy Bułgarskiej rozświetliły słynne jupitery. Remont całego obiektu zakończył się we wrześniu 2010 roku i był pierwszą gotową areną na Euro 2012.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA PRZEBUDOWA STADIONU MIEJSKIEGO NA FOTOGRAFIACH PIOTRA WAGNERA:

Autor: Filip Czekała/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Wirtualne Muzeum Lecha Poznań | Archiwum Jana Rędziocha

Pozostałe wiadomości