Poznań

30-lecie Kultu na kultowym festiwalu

Poznań

kult.art.pl | Rafał NowakowskiKazik Staszewski

Trzy dni, 30 kapel, godziny mocnego grania i tysiące zadowolonych uczestników. Tegoroczny Jarocin Festiwal zakończył się jubileuszowym koncertem Kultu: - Dziękujemy fantastycznej publiczności, kolejna odsłona Jarocina okazała się sukcesem- podsumowują organizatorzy.

W nocy z niedzielę na poniedziałek zagrał zespół Kult, który obchodził 30 urodziny. - Kończący Festiwal "Jarocin 2012" koncert Kultu z okazji 30-lecia istnienia, był jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej - oceniają organizatorzy imprezy.

Tłumnie, ale spokojnie

Według organizatorów, przez trzy dni w Jarocinie bawiło się kilkanaście tysięcy osób. Zdaniem policji, nie zanotowano poważniejszych incydentów.

- Chcemy serdecznie podziękować artystom, współpracownikom, wolontariuszom i przede wszystkim fantastycznej publiczności za spędzony wspólnie festiwal. Kolejna odsłona Jarocina okazała się sukcesem! Uczestniczyliśmy we wspaniałych koncertach zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców. Zapraszamy za rok!- napisali na Facebooku organizatorzy festiwalu z agencji Go-Ahead.

Zagrali jak z nut

Przez 3 dni trwania festiwalu na jarocińskiej scenie publiczność miała okazję zobaczyć 30 kapel z Polski i zagranicy. Zagrali m.in. Kasia Nosowska, której koncert był bardzo oczekiwany po tym jak występ na Opener Festival okrzyknięto wydarzeniem imprezy w Gdyni.

Ostatniego dnia wystąpił także wyczekiwany przez fanów Jello Biafra z punkową grupą The Guantanamo School Of Medicine. Był to jedyny koncert Amerykanów w Europie. Łącznie zagrało 30 zespołów m.in. Against Me!, Illusion, Buldog, KSU, Set Your Goals, Biohazard czy Within Tempation.

Zdobywcą nagrody publiczności, Złotego Kameleona, został w tym roku zespół Power of Trinity. Laureatem nagrody jury w konkursie amatorów Rytmy Młodych została poznańska kapela Rust, a wyróżnienie przyznano grupie Curly Heads. W nagrodę wszystkie trzy zespoły wystąpiły w niedzielę na festiwalowej Dużej Scenie.

Festiwal z tradycją

Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa.

W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych i pod taką nazwą odbywał się do 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę wznowiono dopiero w 2005 r., ale w innej już formule.

Autor: AB/k / Źródło: TVN24/ PAP

Źródło zdjęcia głównego: kult.art.pl | Rafał Nowakowski