Grobelny ponownie przed sądem ws. sprzedaży gruntu pod Stary Browar

TVN24

TVN24 Poznań | Filip CzekałaCiąg dalszy sprawy sprzedaży gruntu pod Stary Browar

W Poznaniu rozpoczął się we wtorek proces apelacyjny prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego i czterech innych urzędników w sprawie narażenia miasta na szkodę majątkową. Sąd postanowił na następnej rozprawie - 28 czerwca wysłuchać biegłego urbanisty.

Według sądu uzupełniające przesłuchanie biegłego ma rozwiać wątpliwości co do rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji. 29 czerwca 2012 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu nieprawomocnie uniewinnił prezydenta Poznania i czterech innych urzędników w tym procesie.

Sąd ma wątpliwości

- Decyzja sądu znaczy, że ma on wątpliwości co do wyroku uniewinniającego. Biegły będzie omawiał sprawy związane z urbanistyką i z pozwoleniami architektonicznymi - powiedział w poniedziałek PAP prokurator Zbigniew Frankowski.

W styczniu br. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu apelację od wyroku uniewinniającego prezydenta Poznania w procesie o narażenie miasta na dużą szkodę majątkową, który zapadł w czerwcu ub. roku. Prokurator domaga się uchylenia wyroku i skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Oskarżonym prokuratura zarzucała popełnienie przestępstw polegających na wyrządzeniu miastu Poznań szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niedopełnienie obowiązku prawidłowego gospodarowania w trakcie sprzedaży nieruchomości.

6,1 mln zamiast 13

Według prokuratury grunt wart ponad 13 mln zł sprzedano w styczniu 2003 r. za 6,1 mln zł. Działki, leżące w centrum miasta, zostały bowiem potraktowane przy sprzedaży jako teren pod park, choć mogły być przeznaczone pod inwestycje.

Sąd Okręgowy w Poznaniu w czerwcu 2012 r. nie podzielił tej opinii. Uznał, że oskarżeni nie popełnili przestępstwa, a miasto mogło sprzedać swoją własność, nawet gdy teren ten był parkiem. Sprzedawane działki - według sądu - były terenem graniczącym z zabytkowym parkiem i zgodnie z zaleceniem powinny zostać jego częścią, ale miały potencjał inwestycyjny.

Bez opinii konserwatora i urbanistów

Sąd uznał też, że prokuratura, szacując wartość gruntu na ponad 13 mln zł, popełniła błąd, zawężając wycenę tylko dla wykorzystania tego terenu pod inwestycje, a nie wzięła pod uwagę ograniczeń wynikających z opinii konserwatora zabytków i urbanistów, które w części mówiły o zachowaniu funkcji parku.

Grunt kupiła firma Grażyny Kulczyk. Obecnie znajduje się tam nowe skrzydło centrum rozrywkowo-handlowego Stary Browar.

Sprawa będzie rozpoznana przez Sąd Apelacyjny po raz drugi. W marcu 2008 r. podczas pierwszego procesu sąd skazał Grobelnego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Prezydent Poznania został też ukarany grzywną i czteroletnim zakazem zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym. Tamten wyrok w listopadzie 2008 r. uchylił Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Autor: mm/par/k / Źródło: PAP