Ciągnik zgasł na przejeździe kolejowym. W przyczepę uderzył pociąg

TVN24

Do wypadku doszło w środę przed południemTVN 24 Poznań
wideo 2/2

Na przejeździe kolejowo-drogowym na trasie Świebodzin – Szczaniec (woj. lubuskie) doszło w środę przed południem do zderzenia ciągnika rolniczego z przyczepą z pociągiem PKP Intercity relacji Warszawa - Frankfurt nad Odrą. Nikt nie ucierpiał, ale został zakłócony ruch kolejowy.

Do wypadku doszło około godz. 10:25 w miejscowości Kupienino. Pociąg Intercity z Warszawy do Berlina wjechał w stojącą na przejeździe przyczepę od ciągnika.

- Z relacji kierowcy tego ciągnika wynika, że wjechał na przejazd, gdy rogatki były otwarte i zgasł mu silnik. Próbował go uruchomić, ale za długo to trwało. Maszynista z odległości około 400-500 metrów zauważył stojący ciągnik, włączył nagłe hamowanie pociągu, ale niestety nie zdążył wyhamować - wyjaśnia Artur Wołoszyn ze Straży Ochrony Kolei.

Pociąg uderzył w przyczepę, która rozpadła się na kawałki.

Naprawiają szkody

Linia kolejowa była zamknięta do godz. 13:20. Na trasie Świebodzin – Zbąszynek Przewozy Regionalne wprowadziły czasowo zastępczą komunikację autobusową. Natomiast pasażerowie z pociągu do Frankfurtu zostali przesadzeni do pociągu relacji Gdynia – Berlin i około godziny 13 pojechali w dalszą drogę.

- Służby kolejowe dokonują tam napraw. Zostały uszkodzone słup trakcyjny, samoczynna sygnalizacja przejazdowa i obniżona została też sieć trakcyjna - wymienia Wołoszyn.

Informacje o zmianach są na bieżąco podawane na stacjach, przystankach i na stronie internetowej www.portalpasazera.pl oraz przez drużyny konduktorskie.

Szczegóły zdarzenia na przejeździe kolejowym ustala specjalna komisja, zajmuje się tym także policja pod nadzorem prokuratora. Jak podaje Łukasz Szymański z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, kierowca ciągnika był trzeźwy.

Autor: FC/gp / Źródło: PAP, TVN 24 Poznań