Żołnierze wyklęci na dużym ekranie

TVN24

wikipedia.orgJeden z filmów opowiada o kontrowersyjnej do dziś Brygadzie Świętokrzyskiej

Historia niedźwiedzia, który przeszedł bojowy szlak z żołnierzami, zagraniczne filmy poświęcone Katyniowi i kontrowersyjna historia Brygady Świętokrzyskiej. To tylko część produkcji, które zostaną pokazane w Gdyni. W czwartek rusza trzydniowy festiwal filmów historycznych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

W ramach czwartej edycji festiwalu prezentowane będą filmy dokumentalne o tematyce związanej z polskim podziemiem z czasów II wojny światowej oraz opozycją demokratyczną walczącą z komunistycznym reżimem przed 1989 r. W programie pojawią się też tytuły nawiązujące do wydarzeń i działań z czasów II Rzeczpospolitej.

Powalczą o Złoty Opornik

13 z filmów, które zostaną wyświetlone w czasie festiwalu, to obrazy konkursowe. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w postaci statuetki Złoty Opornik.

- Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. - wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. - Jedyne kryterium, jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs, to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym – dodał.

Niedźwiedź Wojtek i bohaterski Francuz

Wśród tytułów konkursowych znalazł się m.in. „Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny” (reż. William Hood, Adam Lavis) opowiadający historię niedźwiedzia, który przeszedł cały szlak bojowy wraz z polskimi żołnierzami z II korpusu generała Andersa.

Na festiwalu będzie też można zobaczyć „Jacky od zadań specjalnych” (reż. Joanna Jaworska, Katarzyna Kościelak), film opowiadający o Francuzie, który w latach 80. szmuglował do Polski niezależne wydawnictwa. Za szóstym razem został złapany na granicy i skazany na więzienie.

W konkursie weźmie też udział film „Betar” (reż. Robert Kaczmarek, scen. Piotr Gontarczyk) opowiadający o rewizjonistycznej organizacji żydowskiej działającej m.in. w Polsce w okresie międzywojennym oraz „Moje zapiski z podziemia” (realiz. Jacek Petrycki), dokument składający się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należał Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński.

Katyń z innej strony

W ramach pokazów pozakonkursowych na tegorocznym festiwalu obejrzeć będzie można m.in. trzy zagraniczne filmy poświęcone Katyniowi.

- Sięgnęliśmy po nie, bo chcieliśmy pokazać, w jaki sposób na sprawę Katynia patrzą obcokrajowcy, mający przecież zupełnie inną niż Polacy perspektywę - powiedział Gołębiewski. Poza konkursem na festiwalu zobaczyć będzie można także kilka premier, w tym „Mit o Szarym” w reż. Grzegorz Królikiewicza, opowiadający słynnym partyzanckim dowódcy, czy obraz Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim autorstwa Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego.

Debaty, koncert i spektakl

W ramach festiwalu odbędzie się też kilka debat, m.in. debata poświęcona nowym sposobom opowiadania historii, czyli pokazom grup rekonstrukcyjnych oraz zagadnieniu, jak prawdę historyczną przekładać na język filmu.

Imprezie towarzyszyć będą też: koncert zespołu DePress oraz spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” według prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa. W ramach festiwalu po raz drugi wręczony zostanie Platynowy Opornik - statuetka przyznawana za całokształt twórczości. Nagrodę tę otrzyma reżyser Andrzej Trzos-Rastawiecki. Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty. Większość składających się na niego imprez będzie się odbywać w Teatrze Miejskim w Gdyni, w którego wnętrzu zaprezentowana też zostanie wystawa broni białej oraz kiermasz książek historycznych.

Wstęp na festiwal za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które można pobrać ze strony internetowej festiwalu.

Autor: maz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

0