Martwy wieloryb przy plaży w Stegnie. "Odholujemy go do Helu"

Aktualizacja:
Martwy waleń na wybrzeżu
Martwy waleń na wybrzeżu
tvn24
tvn24Martwy wieloryb pojawił się w wodzie w pobliżu plaży w Stegnie

Martwego wieloryba zauważono w wodzie na wysokości plaży głównej w Stegnie. Na miejscu "znalezisko" badała specjalna załoga ze stacji morskiej w Helu. – Wiele wskazuje na to, że jest to waleń, który ma około 7-8 metrów, jest we wczesnym stadium rozkładu – potwierdził Mikołaj Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzę ma zostać odholowane do Helu.

Jak twierdzą świadkowie nad ranem wieloryba było widać doskonale z plaży. Zauważono go już około 100 metrów od brzegu w pobliżu wejścia 67 na plażę w Stegnie.

– Nasza jednostka zbadała ciało tego wieloryba jeszcze na wodzie. Z brzegu była mała możliwość określenia wielu parametrów – powiedziała dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej w Helu.

Bałtyk był zbyt słodki?

Według Błękitnego Patrolu WWF zwierzę to waleń o długości około 7-8 metrów. - Jest we wczesnym stadium rozkładu, jeśli chodzi o przyczynę jego zgonu to być może Bałtyk okazał się dla niego nieodpowiednim akwenem, bo zbyt słodkim, a to osobniki słonowodne - powiedział Mikołaj Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF.

Jak dodała dr Iwona Pawliczka, jego ciało najprawdopodobniej przydryfowało do wód Zatoki Gdańskiej. – Po badaniach poznamy przyczynę śmierci, być może okoliczności, zobaczymy jak duże jest to ciało – wyjaśniła.

Nie wiadomo czy wieloryb wpłynął sam na wody Bałtyku. - Bywają takie przypadki, że przedzierają się przez cieśniny za ławicami ryb i się gubią - opowiada Pawliczka.

Według niej wieloryby nie mają dużych szans na przeżycie w Bałtyku, bo woda jest zbyt zimna i płytka.

Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiej
Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiejtvn24
Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiejtvn24
Ciało wieloryba przydryfowało do Zatoki Gdańskiej
Ciało wieloryba przydryfowało do Zatoki GdańskiejAleksandra Arendt | tvn24

"To trudne logistycznie zadanie"

- Po wstępnych oględzinach wiele wskazuje na to, że jest to duży waleń należący do fiszbinowców, ale na razie trudno go bardziej sklasyfikować - powiedział prof. Krzysztof Skóra ze Stacji Morskiej w Helu.

Wieloryb ma zostać odholowany do Helu, w akcji pomaga Urząd Morski w Gdyni i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. - Nie wiemy jednak jak długo to będzie trwało, może nawet kilkanaście godzin. Nie jest też pewne, czy sami podołamy z takim trudnym logistycznie zadaniem - podkreśla prof. Skóra.

Żeby wydostać zwierzę na brzeg będą też potrzebowali specjalnego pozwolenia. - Wiemy, że jest weekend, ale liczymy na pomoc i wyrozumiałość służb - zaznacza prof. Skóra.

Jak na razie plaża w Stegnie pozostanie zamknięta. Ratownicy WOPR pilnują, żeby nikt nie wchodził do wody.

Nie jest to pierwsze takie "znalezisko" na polskim brzegu Bałtyku. Trzy lata temu na odcinku zachodnim wybrzeża, w Unieściu patrol WWF znalazł martwego wala butlonosego.

Więcej zdjęć na Kontakt 24.

W Stegnie w pobliżu wejścia 67, Błękitny Patrol WWF otrzymał zgłoszenie o martwym "wielorybie"Jerzy | Kontakt 24

W ostatnim czasie na wodach Zatoki Gdańskiej zaobserwowano delfiny butlonose.

Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiejtvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy | Kontakt 24

Pozostałe wiadomości