Pomorze

Zmuszali kobiety do prostytucji. "Traktowali je jak niewolnice"

Pomorze

Gang zmuszający kobiety do nierządu rozbity
KWP GdańskŁącznie zatrzymano 11 osób

Gdańska policja rozbiła grupę, która od co najmniej dwóch lat zajmowała się m.in. zmuszaniem kobiet do nierządu i czerpała z tego korzyści. Praktycznie w jednym czasie zatrzymano 11 osób.

Jak poinformował we wtorek Maciej Stęplewski z biura prasowego pomorskiej policji, do zatrzymań doszło w poniedziałek wieczorem. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i kryminalni z gdańskiej komendy wojewódzkiej weszli wówczas do jednego z mieszkań w Gdyni. Na miejscu zatrzymano siedmiu mężczyzn w wieku od 22 do 33 lat. W mieszkaniu znajdowały się również przetrzymywane kobiety. Łącznie w sprawie zatrzymano 11 osób. Wśród nich jest również 30-letni mieszkaniec Gdyni, który kierował działaniami grupy. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna jest nieformalnym przywódcą pseudokibiców sympatyzujących z jednym z trójmiejskich klubów piłkarskich.

Będą wnioski o areszt?

Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, która nadzoruje sprawę, poinformował, że zatrzymani usłyszeli we wtorek zarzuty czerpania korzyści majątkowych z cudzego nierządu oraz zmuszania kobiet - biciem i groźbami, do uprawiania prostytucji. Za te przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

W środę prokuratura prowadzić będzie dalsze czynności w tej sprawie, bardzo prawdopodobne, że śledczy wystąpią do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu przynajmniej wobec części zatrzymanych.

Wykorzystali kilkadziesiąt kobiet

Rozbicie grupy było efektem kilkumiesięcznego śledztwa, które prowadzili policjanci z CBŚ oraz wydziału kryminalnego gdańskiej komendy wojewódzkiej. Jak poinformował Stęplewski, przestępcy działali od co najmniej dwóch lat i w tym czasie mogli wykorzystać około 40 kobiet. Ofiarami były Polki, głównie mieszkanki okolic Trójmiasta. Jak napisano w policyjnym komunikacie kobiety "były zastraszane i znęcano się nad nimi psychicznie. Członkowie grupy uzależniali je od siebie, były traktowane jak niewolnice, bite, z zakazem kontaktowania się z rodziną". Siedem osób zatrzymano w jednym z mieszkań w Gdyni:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dp/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: KWP Gdańsk

Pozostałe wiadomości