Pomorze

Stary ekspres szybszy od nowoczesnego Pendolino. Kiedy przyspieszy?

Pomorze

Pendolino w Trójmieście
Wojciech Habasiński/Łukasz Kąkolewski | TVN 24 PomorzePendolino w Gdyni

Od rana na trasie Warszawa-Gdańsk pasażerowie mogą korzystać z uchodzącego za szybki i nowoczesny pociągu Pendolino. Ale okazuje się, że nowe cacko PKP Intercity nie jest szybsze od starszych ekspresów. Ten sam dystans pokonują wręcz o minutę szybciej. Dlaczego?

Do tej pory podróż tradycyjnym ekspresem z Gdańska do Warszawy trwała minimum 4 godz. i 20 min, czyli znacznie dłużej, niż kilka lat temu. Kolejarze tłumaczyli to pracami modernizacyjnymi, które trwały na trasie E65. Po ich zakończeniu i wprowadzeniu 14 grudnia nowego rozkładu jazdy przez PKP Intercity, ekspresy przyspieszyły.

Przyspieszą do 200 km/h?

Wysocki, Norwid, Sobieski i Kwiatkowski potrzebuję na pokonanie trasy Gdańsk-Warszawa 2 godz. 57 min. Nowoczesne Pendolino pokonuje tę trasę... o minutę wolniej. Dlaczego?

- W tym momencie zarówno Pendolino jak i ekspresy poruszają się z maksymalną prędkością 160 km/h – wyjaśnia Marta Ziemska z PKP Intercity. Ale dodaje od razu dodaje, że po instalacji specjalnego sytemu informacji, będzie można jeździć szybciej.

- Musimy zamontować system, który pozwoli na bezprzewodowe przesyłanie sygnałów z semaforów do kabiny maszynisty. Dopiero wtedy Pendolino będzie mógł przyspieszyć do 200 km/h. Prace skończymy pod koniec przyszłego roku - informuje Maciej Dutkiewicz z PKP PLK. - Wtedy Pendolino nie dogoni ekspres – dodaje Ziemska.

Szybciej do Poznania i Wrocławia

Intercity chwali się też nowymi i zmodernizowanymi składami, które będą kursowały na trasie Gdynia-Wrocław. Wagony w Mieszku, Pomorzaninie, Heweliuszu będą lepiej wyposażone i również pojadą szybciej. - Na razie podróż z Gdańska do Wrocławia skróci się o godzinę, a do Poznania o 20 minut – podaje Ziemska.

I przekonuje, że ceny biletów będą zbliżone do taryfy Twoich Linii Kolejowych. - Trudno podać dokładnie ile trzeba zapłacić za bilet, bo nie ma już sztywnych cen. Wszystko zależy od tego jak szybko kupimy bilet. Jeśli zrobi się to np. dwa tygodnie wcześniej to można zaoszczędzić nawet 30 proc. ceny biletu – argumentuje.

Zaczęli od awarii

Pierwsi pasażerowie mieli mieć możliwość zakupu biletów na Pendolino w nowym internetowym systemie na miesiąc przed wprowadzeniem pociągów do rozkładu. Ale nie obyło się bez wpadki. Na stronach internetowych IC wyświetlany był tylko komunikat o przerwie technologicznej. Ostatecznie, po pięciu dniach awarię udało się usunąć.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/b / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Pomorze | Łukasz Kąkolewski

Pozostałe wiadomości