Zmarł prof. Andrzej Zbierski. Wybitny archeolog i honorowy obywatel Gdańska

Pomorze

gdansk.pl | Jerzy PinkasW wieku 87 lat zmarł prof. Andrzej Zbierski

W wieku 87 lat zmarł prof. Andrzej Zbierski, wieloletni dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i zarazem honorowy obywatel miasta. Profesor zmarł po długiej chorobie.

O śmierci Zbierskiego poinformowała specjalistka ds. promocji Centralnego Muzeum Morskiego Anna Kowalczyk. Rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak wyjaśnił, że archeolog zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek po długiej chorobie.

Andrzej Zbierski urodził się 20 stycznia 1926 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Był synem Dominika Zbierskiego, legionisty Piłsudskiego w I Brygadzie, senatora II RP rozstrzelanego przez gestapo.

Zbierski był członkiem Szarych Szeregów AK. W latach 1945-46 pełnił funkcję łącznika I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Skazany w 1946 r. po sfingowanym procesie nie przyznał się do winy. Przesiedział ponad rok w aresztach UB i w więzieniu.

Wybitny archeolog

W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1955-1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, zaś w latach 1991-2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Między 1994 a 2003 r. był też wykładowcą w Instytucie Archeologii i Etnografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pomagał jako konsultant historyczny Jerzemu Hoffmanowi przy realizacji filmu "Ogniem i mieczem". Po sierpniu 1980 r. był aktywnym działaczem Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w PAN. W latach 1990-94 był radnym Rady Miasta Gdańska, z wyboru której wszedł w skład komitetu organizującego obchody 1000-lecia miasta: był m.in. pomysłodawcą budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 r.

Zbierski opublikował ok. 300 prac naukowych, zbadał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Od 2001 r. był honorowym prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a od 2006 r. - prezesem honorowym Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W 2011 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska.

Autor: aja/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl | Jerzy Pinkas