Złoty Hipolit dla Wałęsy. "Za działania na rzecz dobrobytu Polaków"

Pomorze

tvn24Wałęsa nagrodzony za pracę organiczną statuetką Złotego Hipolita

Statuetkę Złotego Hipolita, honorowe wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego w Poznaniu za działalność i osiągnięcia w pracy organicznej, otrzymał w piątek w Gdańsku były prezydent Lech Wałęsa.

Przedstawiciele Towarzystwa im. H. Cegielskiego wręczyli byłemu prezydentowi statuetkę Złotego Hipolita i tytuł "Wybitna Osobistość Pracy Organicznej" oraz listy gratulacyjne m.in. od wojewody i marszałka województwa wielkopolskiego oraz prezydenta Poznania.

Wyróżnienie poznańskiego towarzystwa

Podczas uroczystości w biurze Wałęsy w Gdańsku członek zarządu towarzystwa, poseł PE Tadeusz Zwiefka podkreślił, że statuetka Złotego Hipolita jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez towarzystwo. - Ta godność ma naprawdę wielkie znaczenie dla nas, bo przypomina tradycje, którym hołdował Hipolit Cegielski, wybitny Wielkopolanin i Polak - dodał. Jak powiedział, Cegielski był osobą, która w najtrudniejszych czasach zaborów pielęgnowała polskość, ale jednocześnie doprowadziła do tego, że polski przemysł mógł funkcjonować i się rozwijać.

Zaznaczył, że towarzystwo stara się wręczać nagrodę osobom, które kontynuują tradycje pracy organicznej. - Pan prezydent jest najwybitniejszym tego przykładem, przez całe swoje życie hołdował właśnie idei pracy organicznej, starając się, by u podstaw, tam gdzie rodzi się kultura i wielkość, i dobrobyt naszego narodu prowadzić tę właśnie pracę - powiedział Zwiefka, uzasadniając przyznanie wyróżnienia Wałęsie.

- Ta nagroda ma być podziękowaniem za pańską pracę i hołdem za wieloletnie działania na rzecz niepodległości Polski i dobrobytu Polaków - dodał.

"Miałem za mało czasu"

Wałęsa, mówiąc o swojej pracy organicznej, zaznaczył, że "pech chciał, że miał za mało czasu" na realizację swoich zamierzeń. - Ja swoją pracę, taką poważną, rozłożyłem na dwie kadencje, w pierwszej kadencji chciałem tylko sygnalizować i załatwić te najważniejsze sprawy, a w drugiej, rzeczywiście wyprowadzić nas na budowanie - powiedział. Były prezydent zwrócił uwagę, że w tamtym czasie to raczej burzył stare podziały, które hamowały rozwój Europy, Polski, przygotowywał się do budowania. - Ale los chciał i zabrał mi budowanie, i ja sprawdziłem się tylko w połowie, a druga połowa została - dodał.

- Pamiętajcie o tym, że demokracja ma swoje prawa, demokracja raz daje, raz zabiera, mnie zabrała okres budowania, natomiast dała okres burzenia, ale bez tego burzenia nie byłoby budowania - zaznaczył Wałęsa.

Dziękując za przyznane wyróżnienie były prezydent zaznaczył, że z wielu nagród ta jest szczególna, bo przyznana przez towarzystwo z Poznania, a Cegielski to wielka firma.

Podczas uroczystości syn Lecha Wałęsy, europoseł Jarosław Wałęsa otrzymał od towarzystwa tytuł "Młodego pozytywisty".

Jarosław Wałęsa otrzymał od towarzystwa tytuł "Młodego pozytywisty"tvn24

Statuetka dla wybitnych osobistości

Towarzystwo imienia Hipolita Cegielskiego ustanowiło w 2001 roku honorowe wyróżnienie dla wybitnych osobistości - statuetkę Złotego Hipolita wraz z nadaniem godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej. Wyróżnienie otrzymują reprezentanci nauki, Kościoła, kultury, polityki i gospodarki, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej.

Pierwszym laureatem odznaczenia był Jan Paweł II. Dotychczas nagrodami uhonorowano 85 osób. Wśród laureatów są m.in. Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki, Józef Glemp, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kapuściński, Leszek Balcerowicz.

Aktywny w życiu społeczno-kulturalnym

Hipolit Cegielski (1815-1868), polski przemysłowiec, w 1850 założył w Poznaniu warsztat naprawczy, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później zakupił duży warsztat, w którym rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-50 wydawał "Gazetę Polską" - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 - "Dziennik Poznański". W 1849 był posłem do sejmu pruskiego. Współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego.

Autor: ws/par / Źródło: PAP