Pomorze

Tajne dokumenty UOP u Wałęsy. Prokuratura wszczęła śledztwo

Pomorze

[object Object]
Wałęsa opublikował pismo UOP w internecie TVN24 Pomorze
wideo 2/2

Wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia ujawnienia dokumentów z klauzulą tajności przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę - poinformował prok. Andrzej Stefanowski z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, która zajmuje się sprawą.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła postępowanie 15 maja br. Śledczy zajęli się sprawą, bo ABW złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na ujawnieniu tajnych dokumentów.

O śledztwie, jako pierwsze, poinformowało radio RMF FM. Chodzi m.in. o opublikowany przez Wałęsę dokument UOP z 1990 r. - sygnowany jako "tajne" - pismo szefa UOP w Gdańsku Adama Hodysza do ówczesnego szefa UOP Andrzeja Milczanowskiego. Z pisma wynika, że Biuro Studiów MSW kupiło działkę obok posiadłości szefa NSZZ Solidarność w Zdunowicach (woj. pomorskie) do prowadzenia "kontroli operacyjnej" Wałęsy.

Wbrew przepisom?

ABW po przeanalizowaniu sprawy oceniła, że istnieje podejrzenie popełnienia czynu, polegającego na ujawnieniu lub wykorzystaniu wbrew przepisom ustawy informacji niejawnych o klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne". ABW wystąpiła do prokuratora krajowego z wnioskiem o rozważenie wszczęcia w tej sprawie śledztwa. Za czyn ten grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. W wywiadzie do "Gazety Wyborczej" Wałęsa komentując to, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest zainteresowana jego publikacjami w internecie i może przyjść do jego domu powiedział: "Ależ proszę uprzejmie. Zapraszam. Nic nie mam - żadnego papieru, którego mogliby się przyczepić. Przecież ja o tym, że mogą mi zrobić przeszukanie, wiem od dawna. Ci ludzie są do tego zdolni. Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść. Ja już dawno się przygotowałem na przyjście służb do mojego domu. Tyle już zniosłem w życiu, że agentów ABW też zniosę. Spokojnie".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości