Pomorze

Osoby z wyższym wykształceniem i specjaliści głosowali na Adamowicza i Wałęsę

Pomorze

tvn24Jarosław Wałęsa i Paweł Adamowicz

Jak wynika z sondażu IPSOS, Jarosław Wałęsa zmierzyłby się w drugiej turze z obecnym prezydentem Gdańska, gdyby decydowali jedynie wyborcy z wyższym wykształceniem i osoby w wieku 30-39 lat. Kacper Płażyński zdecydowanie wygrywa z kolei wśród osób z wykształceniem zawodowym i wyborców w wieku ponad 60 lat.

Według sondażu IPSOS, Paweł Adamowicz (kandydat bezpartyjny) uzyskał 36,7 procent głosów, a Kacper Płażyński (Prawo i Sprawiedliwość) 32,3 procent. Oni zmierzą się w drugiej turze.

Jarosław Wałęsa (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) uzyskał 25,3 procent - tym samym nie wchodzi do drugiej tury wyborów.

- Prowadziłem bardzo czystą, merytoryczną kampanię. Starałem się nie bawić w jakieś utarczki słowne z moimi kontrkandydatami. Może to był właśnie ten problem, że nie byłem na tyle wyrazisty - skomentował porażkę Wałęsa.

Młodzi na Adamowicza, emeryci na Płażyńskiego

Jak wynika z sondażu, Kacper Płażyński wygrywa wśród osób w wieku 60 lat i więcej z poparciem 42,1 procent. Tutaj zdecydowanie pokonał Adamowicza, który miał 33,1 procent.

Z kolei wśród młodszych wyborców wygrywa Paweł Adamowicz - najwięcej poparcia uzyskał od osób od 30 do 49 lat, bo aż ponad 40 procent. Wśród osób w wieku 30-39 lat na drugim miejscu byłby Jarosław Wałęsa (30,6 proc.). Kacper Płażyński uzyskał w tej grupie jedynie 19,7 procent.

Gdyby decydujący głos miały osoby z wyższym wykształceniem, to w drugiej turze zmierzyliby się Paweł Adamowicz (38,1 proc.) z Jarosławem Wałęsą (30 proc.). W tym starciu przegrał Płażyński z wynikiem 25,1 procent. Podobnie jeśli głosowaliby tylko dyrektorzy czy specjaliści – tutaj wygrał Adamowicz (37 proc.), na drugim miejscu Wałęsa (32,9) a trzeci jest Płażyński (21,9 proc.).

Kacper Płażyński najwięcej poparcia uzyskał od osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (48,5 proc.). W tej grupie zdecydowanie pokonał Adamowicza, który uzyskał 28,8 procent.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24