Pomorze

Czołgiem po plaży. Tylko dziś legalnie

Pomorze

Zostawić ślad gąsienic na piasku tvn24
wideo 2/35

Wojskowe miasteczko na sopockiej plaży i licytacje. - Atrakcją niewątpliwie jest przejażdżka czołgiem po wrzuceniu datku do puszki. Kiedy ktoś zmarznie, zapraszamy też do naszej kuchni polowej. Mamy wyśmienitą grochówkę - zachęca Marek Truszkowski, który koordynuje akcję WOŚP na sopockiej plaży.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Legalnie przejechać się czołgiem po plaży w Sopocie można raz w roku - podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Jest to potężna maszyna. Silnik o pojemności prawie 40 litrów, około 400 koni mechanicznych - mówi Truszkowski.

Jak dodaje, jest to konstrukcja z lat 50. - Na bazie podwozia czołgu T55 dokładnie, bo jest to tak naprawdę wóz zabezpieczenia technicznego WZT1. Silnik, po niewielkich modyfikacjach, jest konstrukcją ze znanego pewnie wszystkim czołgu T34 - wyjaśnia organizator.

Oprócz czołgu na wspierających Orkiestrę czeka też więcej atrakcji - licytacje i możliwość spróbowania polowej kuchni.

- Jest prawdziwa wojskowa grochówka, którą od wczoraj przygotowujemy. Mamy też świeży wiejski chleb. Jest to więc nie lada gratka kulinarna - zachęca Truszkowski.

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 13 stycznia. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2019 W TVN24

Autor: MAK/i / Źródło: tvn24