"Wojna o ropę". Marynarka Wojenna ćwiczy na Bałtyku

Marynarka Wojenna RP | Czesław CichyĆwiczenia BALTOPS odbywają się od 40 lat

Długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych doprowadziły do starcia dwóch państw bałtyckich. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły. To scenariusz ćwiczeń BALTOPS 2013, które właśnie rozpoczęły się na Bałtyku.

Udział w ćwiczeniach bierze ponad 40 okrętów, śmigłowców i samolotów z 10 państw (Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji i USA).

Jej założeniem jest ograniczenie lokalnego kryzysu narastającego pomiędzy dwoma fikcyjnymi krajami, dostarczenie pomocy humanitarnej dla lokalnej ludności, działania antyterrorystyczne oraz wyznaczenie neutralnej strefy, po której w bezpieczny sposób może odbywać się żegluga do innych państw basenu Morza Bałtyckiego.

Marynarka Wojenna skierowała na ćwiczenia m.in. okręt ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, okręt podwodny ORP Orzeł, sześć trałowców, a także lotnictwo morskie – dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza.

Ćwiczą od 40 lat

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego.

W tym roku scenariusz ćwiczeń w głównej części zakłada reagowanie okrętowych i lotniczych sił międzynarodowych w sytuacjach kryzysowych. W trakcie manewrów okręty przećwiczą operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.

W ubiegłym roku Gdynia była bazą dla okrętów uczestniczących w ćwiczeniach BALTOPS:

Baltops z lotu ptaka: okręty wypływają do portu
Baltops z lotu ptaka: okręty wypływają do portuMateriały Marynarki Wojennej

Autor: md/par/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna RP | Czesław Cichy

Pozostałe wiadomości