Wielka parada żaglowców w sercu Gdańska

Pomorze

Magdalena Czernek, Piotr Terlecki | tvn24Parada żaglowców na Motławie w ramach Baltic Sail

Było ponad 200 różnego rodzaju żaglowców, jachtów i motorówek. Wielką paradą zakończył się Zlot Żaglowców Baltic Sail w Gdańsku. Podczas czterodniowej imprezy można było podziwiać wyjątkowe żaglowce i przyglądać się widowiskowym inscenizacjom historycznym.

W 17. edycji Baltic Sail brał udział m.in. jeden z trzech największych żaglowców świata, rosyjski czteromasztowiec Kruzenshtern. Ponadto można było zobaczyć takie znane jednostki jak Generał Zaruski, Norda, Ark czy Baltic Star.

- Parada to element kulminacyjny całego zlotu żaglowców. Wszystkie jednostki przepływają i prezentują się w całej okazałości tym, którzy dotarli na Targ Rybny – mówił Kasper Orkisz, organizator imprezy.

"Korek na wodzie"

– Na liście mamy ponad 120 jednostek, ale bardzo dużo motorówek, kajaków dopływało w trakcie, więc sądzę, że łącznie mamy ponad 200 różnego rodzaju jednostek pływających. To naprawdę korek na wodzie – dodał.

Od czwartku w ramach 17. edycji Baltic Sail można było podziwiać nie tylko wyjątkowe żaglowce. Organizatorzy przygotowali też rekonstrukcje historyczne oraz inscenizacje bitew morskich. Udział w nich wzięło kilkudziesięciu rekonstruktorów.

Nie brakowało też atrakcji dla fanów muzyki. W piątek i sobotę odbywał się festiwal "Szanty pod Żurawiem".

Startuje żeglarskie święto. Na początek "Kruzenshtern"Jacek Morgaś | tvn24

Autor: md/mz / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24