Pomorze

Większy komfort dla pacjentów. PCT się rozrosło

Pomorze


Dwa nowe budynki, o powierzchni ponad 11 tys. m kw, zostały otwarte w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku. To m.in. 10 sal operacyjnych i oddziały intensywnej opieki medycznej. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci w czerwcu.

Dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Dariusz Kostrzewa we wtorek w rozmowie z dziennikarzami wyraził przekonanie, że "szpital z powodzeniem może teraz konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie pod względem wyposażenia i warunków udzielania świadczeń medycznych".

"Największa duma szpitala"

Poinformował, że w nowych obiektach będą oddziały:

- chirurgia ogólna,

- chirurgia ortopedyczno-urazowa,

- chirurgia i kardiochirurgia dziecięca,

- neurochirurgia.

Jak dodał, szpital jest przygotowany głównie do działalności w zakresie medycyny zabiegowej. Dzięki nowym obiektom, w Gdańsku będą mogły być wykonywane operacje neurochirurgiczne wymagające zastosowania podczas operacji badania tomografem komputerowym.

- Do tej pory nie było takiej możliwości i to jest największa duma szpitala związana z powstaniem nowego bloku operacyjnego – przyznał Kostrzewa.

30 tys. pacjentów rocznie

Ponadto, w nowych obiektach znajdą się: centralna sterylizatornia, laboratorium histologii i cytologii oraz pracownie endoskopowe i gastroenterologiczne dla dzieci i dorosłych.

Kostrzewa powiedział, że otwarcie nowych obiektów nie zwiększy wartości kontraktu z NFZ na świadczenie usług. - Na pewno fundusz będzie proponował nowe warunki na przyszły rok i wówczas postaramy się o uzyskanie jak najlepszej umowy - dodał.

Zastępca dyrektora szpitala ds. sprzedaży, Ewa Matuszewska-Palacz poinformowała, że szpital dysponuje 800 łóżkami i rocznie przyjmuje ok. 30 tys. pacjentów.

Większy komfort

- Liczba łóżek, którymi będzie dysponować szpital po rozbudowie, niewiele się zmieni w porównaniu z dotychczasową liczbą, bo placówka planuje "rozgęścić" pozostałe oddziały. Liczba łóżek nie zwiększy się radykalnie, bo główną ideą jest poprawa warunków pobytu i pracy w szpitalu - tłumaczyła.

Zapewniła, że dzięki rozbudowie placówki, poprawi się wyposażenie oddziałów, bloku operacyjnego, OIOM-u, oddziałów zabiegowych; powstał też oddział pooperacyjny.

Liczba łóżek wzrośnie na oddziałach intensywnej opieki medycznej dla dzieci i dorosłych.

Planuje się wykonywanie ok. 11,5 tys. zabiegów chirurgicznych rocznie.

Inwestycja za 173,5 mln zł

Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa pomorskiego. Koszt robót budowlanych to ok. 104 mln zł, wartość sprzętu i aparatury medycznej to prawie 69,5 mln zł.

Urząd Marszałkowski, któremu szpital podlega, informuje, że koncepcja budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii na bazie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku powstała w 1994 roku, po doświadczeniach związanych z masowymi katastrofami, do których doszło w Gdańsku (m.in. pożar hali Stoczni Gdańskiej i zawalenie się wieżowca w wyniku wybuchu gazu).

- Analiza tych tragedii pokazała, że w województwie gdańskim nie ma szpitala, który spełniałby warunki do kompleksowego udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom z wielonarządowymi urazami, jakie najczęściej występują w czasie wypadków masowych. Wpływ na decyzję o budowie Centrum miała również bliska lokalizacja portu lotniczego, rafinerii i kilku stoczni - napisano w komunikacie urzędu.

Autor: md/mz / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości