TVN24 | Pomorze

Wiatr uruchomił alarm w banku i przewrócił jacht. W pasie nadmorskim setki tysięcy ludzi bez prądu

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
W weekend wiatr spowodował mnóstwo zniszczeń w pasie nadmorskim
W weekend wiatr spowodował mnóstwo zniszczeń w pasie nadmorskimtvn24
wideo 2/3
tvn24W weekend wiatr spowodował mnóstwo zniszczeń w pasie nadmorskim

Bez prądu jest 110 tysięcy odbiorców w Zachodniopomorskiem i 90 tysięcy w Pomorskiem. Wiatr wiał tam najsilniej. Przewracał drzewa, zrywał linie wysokiego napięcia oraz telefoniczne, porywał płoty, a w Świnoujściu przewrócił jacht. Zniszczył także dach w hali w miejscowości Dobra, gdzie miał odbywać się koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Mamy na ten moment ponad półtora tysiąca interwencji w Zachodniopomorskiem, dotyczą one głównie powalonych drzew. Najwięcej w Koszalinie, Szczecinku i Goleniowie - przekazała dyżurna Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Szczecinie. Na szczęście, nie ma osób poszkodowanych.

- Bez prądu w Zachodniopomorskiem jest obecnie ponad 110 tysięcy odbiorców – poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Prądu nie ma między innymi w Drawsku Pomorskim, gdzie strażacy musieli uruchomić zapasowy agregat w szpitalu.

Jak przekazał redakcji Kontakt 24 młodszy kapitan Grzegorz Paluch, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie, między 7 a 8 rano ratownicy otrzymali zgłoszenie o tym, że pod wpływem silnego wiatru zerwany został dach hali sportowej. Spadający dach uderzył w poszycie budynku szkoły, która stoi niedaleko. Na miejsce wysłano dwa zastępy straży pożarnej i 9 ratowników OSP. - Strażacy nadal pracują na miejscu zdarzenia oraz zabezpieczają je - przekazał Paluch.

W tej hali dziś miała odbywać się lokalna impreza WOŚP.

Wiatr zerwał dach hali w miejscowości DobraKontakt 24

Będzie wiało do poniedziałku

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa zachodniopomorskiego. W północnej części regionu wiatr w porywach może osiągać prędkość do 130 kilometrów na godzinę.

– W nocy najsilniejsze porywy wiatru zanotowano w Darłowie, gdzie porywy osiągały 122 kilometry na godzinę oraz 115 kilometrów na godzinę w Dziwnowie – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

Alerty IMGW - silny wiatr, zawieje śnieżne. Niebezpiecznie w całej Polsce. Ostrzeżenia najwyższego stopnia.

Fatalnie wyglądało po nocy także Świnoujście, gdzie wiatr przewrócił kilka drzew na samochody, zrywał dachy, a nawet spowodował alarm w banku i przewrócił jacht w porcie.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą północy województwa i obowiązują do godz. 15.

Wichury w Polsce. Tysiące interwencji strażaków, jedna ofiara śmiertelna.

Domy bez prądu

Podobna sytuacja jest w Pomorskiem. Tutaj wielu mieszkańców także zostało pozbawionych prądu. Najwięcej uszkodzonych stacji średniego napięcia - 1112 - jest w powiecie kartuskim, a blisko 500 w powiecie wejherowskim. Około 90 tysięcy gospodarstw pozbawionych jest prądu.

W sobotę wieczorem w Wejherowie wiatr przewrócił drzewo na samochód. Zginęła jedna osoba.

W Kramarzynach w powiecie bytowskim (Pomorskie) z powodu silnego wiatru zawalił się w niedzielę dach budynku inwentarzowego, w środku jest ok. 60 sztuk bydła. - Na miejscu strażacy uczestniczą w akcji odgruzowywania. - poinformował naczelnik wydziału operacyjnego Komendy Powiatowej PSP w Bytowie mł. bryg. Adam Mohr.

- Jeszcze przez cały dzień ten niż bardziej odsuwa się na wschód, tym samym oddziaływanie na nasz kraj będzie mocniejsze w centralnej i południowej części kraju. W Zachodniopomorskiem wiatr osłabnie, ale te porywy, po godz. 15 będą jeszcze do około 90 km/h i przez całą jutrzejszą noc. Sytuacja poprawi się w poniedziałek – dodał Walijewski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

IMGW wydało też ostrzeżenie trzeciego stopnia o sztormie w strefie brzegowej. Prognozowany jest wiatr północno-zachodni w porywach do 11 stopni w skali Beauforta.

Drzewo przewróciło się na samochód w Świnoujściuiswinoujscie.pl

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: iswinoujscie.pl

Pozostałe wiadomości