Wcześniejsze wybory w Elblągu. Jest termin

 
TVN24Elblążanie będą wybierać prezydenta swojego miasta 23 czerwca

Przedterminowe wybory prezydenta Elbląga i rady miejskiej odbędą się 23 czerwca - poinformowano we wtorek na stronie elbląskiego urzędu miasta. Kandydaci na prezydenta miasta mają być zgłaszani do końca maja.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek kalendarzem wyborczym, głosowanie w Elblągu odbędzie się 23 czerwca od godz. 8 do 22. Mieszkańcy Elbląga wybiorą wówczas prezydenta miasta i 25 radnych.

Do 16 maja ma być powołana przez komisarza wyborczego miejska komisja wyborcza.

Do 27 maja komitety wyborcze będą mogły zgłaszać komisji wyborczej listy kandydatów na radnych.

Kandydatów na prezydenta będzie można zgłaszać o cztery dni dłużej, czyli do końca maja.

Kto na prezydenta?

Na razie nie pojawiły się konkretne kandydatury na stanowisko prezydenta, ale chęć walki o to stanowisko zapowiedziały władze PSL, PiS, SLD, RP i grupy "Wolny Elbląg", z inicjatywy której odbyło się referendum. Decyzji w tej sprawie nie podjęła PO, do której szeregów należy odwołany prezydent Grzegorz Nowaczyk. Kampania wyborcza, zgodnie z opublikowanym kalendarzem, na potrwać do 21 czerwca.

Odwołany prezydent

Poprzednie władze Elbląga, zarówno prezydent Grzegorz Nowaczyk (PO), jak i cała rada miejska, zostały odwołane w referendum 14 kwietnia. Inicjatorzy referendum zarzucali im m.in. butę, arogancję i utratę zaufania. Zgodnie z przepisami przedterminowe wybory muszą się odbyć nie później niż 90 dni od ogłoszenia wyników referendum. Do czasu wyboru nowych władz Elblągiem kieruje wyznaczony przez premiera komisarz, którym jest Marek Bojarski.

Autor: aja/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości