W SKM-kach wymienią nawet ściany. Będą jak nowe

TVN24

SKM TrójmiastoZmodernizowany pociąg SKM

Pesa Bydgoszcz zmodernizuje 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla PKP SKM w Trójmieście. Odnowione pociągi trafią do trójmiasta w 2014 roku. SKM zapłaci za to około 124 mln zł.

Pesa Bydgoszcz SA zmodernizuje 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście za ok. 124 mln zł. Po remoncie pociągi SKM będą mogły osiągnąć prędkość 120 km/godz.

Będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i będą posiadały pochylnie dla osób poruszających się na wózkach. Zostaną wyposażone w monitoring i system informacji pasażerskiej na monitorach oraz tablicy audiowizualnej.

"Nowe może byłyby trochę lepsze"

- Modernizacja składów jest wielkim krokiem SKM w przyszłość. Właściwie to będzie cały nowy pociąg, ale o połowę tańszy – przekonywał Marcin Głuszek, dyrektor marketingu i sprzedaży PKP SKM sp. z o.o. - Nowe może byłyby trochę lepsze i ładniejsze, ale byłoby ich mniej - dodał.

Koszt remontu jednego składu wynosi 6 mln zł i jest to połowa ceny zakupu nowego pojazdu. - Po remoncie składy będą prawie jak nowe, ale musimy mieć świadomość, że te pojazdy pożyją 10-15 lat – stwierdził Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy Bydgoszcz.

Wyjaśnił, że remont obejmie prawie wszystkie elementy wagonu. - Nie zmienimy tylko kawałka wózków i silników, a poza tym wszędzie będą zmiany, bo nawet część ścian z powodu korozji trzeba wymienić - dodał.

Nowa umowa

Po zakończeniu modernizacji i włączeniu do eksploatacji 21 składów w 2014 roku, połowa taboru SKM będzie po całkowitej modernizacji. Planowane jest odnowienie także pozostałych składów.

Pierwotnie modernizacją 21 składów dla SKM w Trójmieście zajmowało się konsorcjum firm TS Opole i Skody. Prace miały zakończyć się w czerwcu tego roku, ale już w lutym było wiadomo, że ten termin jest nierealny.

W marcu TS Opole ogłosiło upadłość. Zdążyło wyremontować jeden skład. Nowy przetarg rozstrzygnięty został w sierpniu. Najniższą ofertę złożyła właśnie bydgoska Pesa.

Kontrakty na ponad 400 mln zł

W trakcie targów kolejowych TRAKO w Gdańsku Pesa Bydgoszcz podpisała cztery umowy na produkcję lub remont wagonów i tramwajów o łącznej wartości 427 mln zł.

Pesa Bydgoszcz SA, polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami, zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. Dostarczyła swoje pojazdy do Niemiec, Czech, na Ukrainę, do Włoch, na Białoruś, Litwę, do Węgier, Kazachstanu i Rumunii.

W rozpoczętych we wtorek w Gdańsku 10. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO uczestniczy 510 firm z 25 krajów. Międzynarodowe Targi Gdańskie podają, że jest to największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Targi kończą się w piątek.

Tak będą wyglądały odnowione składy SKM:

Tutaj odbywają się targi Trako:

Mapa Targeo

Autor: md / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP