Historia kobiecej biżuterii. W Gdańsku można zobaczyć kolie i talizmany sprzed 2 tysięcy lat

Pomorze

Muzeum Archeologiczne GdańskBogato zdobiona biżuteria i talizmany. Już niebawem w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Archeolodzy badający na terenie Pomorza cmentarzyska z pierwszych wieków naszej ery odkryli w grobach piękną, kobiecą biżuterię i skrawki barwnych ówczesnych strojów. Po konserwacji te cenne zabytki będzie można teraz zobaczyć na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

- Zachwycając się tymi znaleziskami, zastanawiamy się teraz, czy ich wykonawcy byli jedynie niezwykle zdolnymi rzemieślnikami, czy może już artystami. Przedmioty te są w literaturze archeologicznej określane mianem rzemiosła artystycznego – podziwiając je, należy położyć nacisk na to ostatnie słowo - mówi Olga Krukowska, z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Prezentowane na wystawie wyroby charakterystyczne są dla kultury wielbarskiej. Cechują się wysokim kunsztem wykonania – każdy przedmiot różni się od pozostałych szczegółami zdobienia, co wynika z wyjątkowych umiejętności oraz pomysłowości twórcy, a także z chęci stworzenia niepowtarzalnego dzieła.

Magiczne talizmany

Wszystkie te przedmioty, oprócz przeznaczenia praktycznego, jak chociażby spinanie i podtrzymywanie szat pełniły także inne, mniej użyteczne funkcje.

- Myślę, że były takimi talizmanami związanymi z wierzeniami i magią. Były to jednak przede wszystkim piękne ozdoby, w których lubowały się ówczesne mieszkanki naszych ziem. Moda na noszenie tych przedmiotów ulegała stosunkowo częstym zmianom, co obecnie ułatwia archeologom określenie, z jakiego dokładnie okresu pochodzą badane groby - dodała Krukowska.

Na wystawie pokazane są, nigdzie dotąd nieprezentowane, zabytki pochodzące z ostatnich badań Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Poza samymi ozdobami, muzeum zaprezentuje kilka wybranych pochówków wraz z rekonstrukcjami postaci zmarłych kobiet oraz przedmiotami znalezionymi w grobach. Część wystawy poświęcono technikom pracy stosowanym przez ówczesnych brązowników i złotników.

Bogato zdobione bransolety i kolie

- Szczególnie wysoki poziom osiągnęło rzemiosło artystyczne. Wyróżniają się takie formy biżuterii typowe tylko dla kultury wielbarskiej, jak bransolety z końcami w kształcie stylizowanych głów węży, zapięcia kolii – tzw. klamerki esowate, wisiorki kuliste, gruszkowate, kapsułkowate czy dwustożkowate, umieszczane zazwyczaj w koliach - informuje Krukowska.

Jak dodaje, zdumiewa różnorodność form fibul – zapinek do spinania szat. Przedmioty te najczęściej są wykonane z brązu, a ich fragmenty nierzadko także ze szlachetnych kruszców – złota i srebra.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą z badań przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku na pomorskich cmentarzyskach kultury wielbarskiej w Kamienicy Szlacheckiej, Opaleniu, Pruszczu Gdańskim, Różynach i Ulkowach. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek, 17 listopada w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mg / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku