Pomorze

Umacniają brzegi Bałtyku: 4,1 km za 160 mln

Pomorze

ustka.ug.gov.plPlaża w Ustce

Przetarg na projekt i budowę umocnień brzegowych w Łebie, Rowach i Ustce ogłosił Urząd Morski w Słupsku. Koszt realizacji projektu oszacowano na 160,9 mln zł, z czego 136,7 mln zł mogą pochłonąć prace projektowe i budowlane.

Inwestycja będzie realizowana na ponad 4-kilometrowym odcinku brzegu. W ramach prac w morzu ma zostać zbudowanych m.in. 16 ostróg brzegowych oraz cztery progi podwodne o łącznej długości 4,1 km, z czego 1,4 km będą stanowić moduły siedliskowe, czyli tzw. sztuczne rafy.

Przebudowany ma być również 462-metrowy odcinek opaski brzegowej na wysokości Ustki.

Milion złotych wadium

Wykonawca projektu i robót budowlanych zostanie wyłoniony w formule przetargu ograniczonego.

Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wyznaczono na 3 kwietnia br. Wadium ustalono na 1 mln zł. Orientacyjny termin rozpoczęcia inwestycji to 1 lipca br. Prace powinny się zakończyć do 30 kwietnia 2015 r.

Czwarty taki projekt

Umocnienie brzegu w miejscowościach Łeba, Rowy i Ustka to czwarty tego typu projekt realizowany przez Urząd Morski w Słupsku. Pieniądze na realizację zadania pochodzą z unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (136,8 mln zł) oraz budżetu państwa (24,1 mln zł).

Umocnienie brzegu na poligonie sił powietrznych

W styczniu br. Urząd Morski w Słupsku ogłosił przetarg na umocnienie brzegu na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka - Wicko Morskie, leżącego na pograniczy woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Ta inwestycja ma objąć odcinek brzegu o długości 4,5 km. Koszt projektu oszacowano na 128,7 mln zł.

Kołobrzeg umocniony, trwają prace w Darłowie

W ub. r. Urząd Morski w Słupsku zakończył budowę umocnień na plażach o długości 3,3 km w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Inwestycja kosztowała 62 mln zł, wykonywało ją konsorcjum, którego liderem była firma Moebius Bau Polska ze Szczecina.

Rozpoczęto też wtedy podobne prace na 8-km odcinku plaży w Darłowie (Zachodniopomorskie). Zadanie to realizują: spółka Budimex i hiszpańska firma Ferrovial Agroman SA. Koszt inwestycji wynosi 75,8 mln zł. Zakończenie prac przewidziano na styczeń 2014 r.

Autor: ws/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ustka.ug.gov.pl

Pozostałe wiadomości