Udana akcja ratownicza na Bałtyku. Na pokładzie było 12 Polek, które popłynęły w OnkoRejs

Pomorze

Aktualizacja:
tvn24Jacht, którym kobiety wyruszyły w rejs, nabierał wody

12 uczestniczek rejsu z Gdyni do Szwecji na pokładzie jachtu "Zjawa IV", który nabierał wody, jest już bezpiecznych - informuje Morska Służba Poszukiwań i Ratownictwa w Gdyni oraz ZHP. "Zjawa IV" wraca do Władysławowa.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa potwierdziła, że na Morzu Bałtyckim trwała akcja ratownicza. Jacht Zjawa IV, który w niedzielę wypłynął z Gdyni w rejs do Szwecji, zaczął nabierać wody.

- Przed godz. 17 dostaliśmy informację, że na jachcie wykryto przeciek. Załoga o pomoc poprosiła jednostkę LOTOS Petrobaltic "Aphrodite", która była w pobliżu - informował Rafał Klepacz z Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, do którego należy jacht. Jak dodał, załoga i pasażerki bezpiecznie dostały się na "Aphrodite".

"Kapitan podjął decyzję o wysłaniu komunikatu alarmowego i ewakuacji jachtu. Przyczyna rozszczelnienia kadłuba będzie badana po powrocie do Polski" - poinformowała w komunikacie Monika Kubacka, rzeczniczka prasowa ZHP.

Jak przekazała, "Aphrodite" holuje "Zjawę IV" do portu we Władysławowie. - W trakcie ewakuacji nikt nie odniósł obrażeń. "Aphrodite" jest w drodze do Władysławowa, gdzie powinna dopłynąć w ciągu 10-12 godzin - podkreśliła w poniedziałek wieczorem rzeczniczka ZHP.

Mirosława Więckowska, rzeczniczka gdyńskiego oddziału Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa wyjaśniła, że w akcji wypompowywania wody uczestniczyła trzyosobowa załoga "Zjawy IV" i mechanik z "Aphrodite". Podała, że w krytycznym momencie jacht znajdował się 60 mil morskich na północ od Władysławowa.

Na miejsce poleciał też samolot morskiej służby ratowniczej ze Szwecji.

Wygrały walkę z rakiem i popłynęły w rejs

Na pokładzie jachtu "Zjawa IV" było 12 kobiet, które zorganizowały wyprawę po tym, jak wygrały walkę z rakiem. "Płyńcie po życie" - to tylko jeden z transparentów, którym żegnano w Gdyni uczestniczki onkorejsu.

Kobiety, które wzięły w nim udział ,połączyła ciężka walka, a w końcu i zwycięstwo z rakiem. Wszystkie poznały się w internecie. - Chcemy pokazać, że jesteśmy, żyjemy i potrafimy dopiąć swego - powiedziała jedna z uczestniczek przedsięwzięcia.

Rejs wyruszył w niedzielę z Gdyni:

12 kobiet wypłynęło w onkorejsPiotr Terlecki | TVN 24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws,js//tka / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grupa LOTOS