Turyści lubią Pomorze. 5,5 mln gości każdego roku

Pomorze

MOSIR GdańskOkoło 5,5 mln turystów odwiedza Pomorze każdego roku

Instytut Turystyki ocenia, że każdego roku na Pomorze przyjeżdża okolo 5,5 miliona turystów. Większość z nich, bo nawet 3,5 mln to Polacy. Przyjeżdżają leżeć na plaży, ale też zwiedzać. Zamek w Malborku odwiedziło ponad 400 tys. osób.

Dyrektor biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku, Krystyna Hartenberger-Pater poinformowała, że liczone są tylko te osoby, które spędzają w regionie minimum jedną noc.

- W Pomorskiem z roku na rok zwiększa się udział turystyki zagranicznej. Coraz więcej osób przyjeżdża ze Skandynawii i Hiszpanii – podkreśla Hartenberger-Pater.

Więcej Rosjan

Dodała, że po uruchomieniu w ubiegłym roku małego ruchu turystycznego pomiędzy m.in. województwem pomorskim a obwodem kaliningradzkim, coraz więcej turystów zaczęło przyjeżdżać także z Rosji.

- Staramy się wykorzystywać ten potencjał i organizujemy coraz więcej akcji promocyjnych w obwodzie kaliningradzkim, pokazując, że oprócz zakupów, w Pomorskiem można też dużo zobaczyć - powiedziała.

Plaże i muzea

- Najwięcej turystów jest na Półwyspie Helskim, Mierzei Wiślanej i w całym pasie nadmorskim ciągnącym się od Władysławowa aż do granicy z woj. zachodniopomorskim - poinformowała. Turyści odwiedzają też Trójmiasto, Malbork i Łebę. - W Łebie oglądane są przede wszystkim ruchome wydmy, czyli Słowiński Park Narodowy - dodała.

Odpoczywający w tym rejonie spędzają czas nie tylko na plaży, ale też odwiedzają ciekawe miejsca, np. w Łebie Muzeum Morskie, a w Ustce Muzeum Chleba.

Cisza na Kaszubach i Kociewiu

- W Trójmieście w wakacje bardzo dużo się dzieje, jest dużo wydarzeń kulturalnych i sportowych - powiedziała Krystyna Hartenberger-Pater, podając jako przykład jarmark św. Dominika w Gdańsku. - Często odwiedzane jest też ZOO oraz Centrum Hewelianum, gdzie dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe i doświadczania - dodała.

Zwróciła uwagę, że coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek na Kaszubach i Kociewiu, gdzie są piękne jeziora i lasy. - Jest tam ciszej, mniej komercyjnie, nie ma tłumów gości i każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie - powiedziała. Jako najczęściej odwiedzane miejscowości wymieniła: Szymbark, Chmielno, Wdzydze Kiszewskie i Kościerzynę.

Coraz częściej odwiedzany jest też region Chojnic i Człuchowa. - Rozwija się tutaj bardzo dynamicznie oferta związana z turystyką kajakową, są świetne warunki i ogromny potencjał - oceniła.

Szlakiem historii Gdańska

Kierownik Informacji Turystycznej Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Katarzyna Mazanowicz-Hinze powiedziała, że w Gdańsku turyści najczęściej odwiedzają tereny Głównego i Starego Miasta. Jej zdaniem "najważniejsza jest Droga Królewska, czyli Ulica Długa i Długi Targ oraz Mariacka i Długie Pobrzeże jako główne ulice spacerowe i największe skupisko obiektów zabytkowych i muzeów, do których warto wejść i poznać historię miasta". Wymieniła także Westerplatte, jako miejsce pamięci narodowej, Gdańsk Oliwę, gdzie jest katedra oraz Twierdzę Wisłoujście.

400 tys. na Zamku Krzyżackim

Agnieszka Zawadzińska z działu promocji Muzeum Zamkowego w Malborku poinformowała, że w ubiegłym roku zamek, jedna z największych atrakcji województwa i kraju, odwiedziło ponad 404 tysięcy turystów. W 2012 roku, w porównaniu z 2011 rokiem, było o 16 procent więcej turystów zagranicznych, głównie z Niemiec, ale coraz więcej jest ich także z Rosji.

Autor: md/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MOSIR Gdańsk