"Jeszcze nigdy nie widziałem czegoś takiego". Trzy dni powietrznych akrobacji

TVN24

Lotos Gdynia Aerobaltic Airshowtvn24
wideo 2/4

W Gdyni trwają Lotos Gdynia Aerobaltic Airshow – największe pokazy lotnicze w Polsce. Do niedzieli widzowie mogą oglądać podniebne akrobacje, zarówno w dzień, jak i po zmroku.

Pokaz, który odbył się w piątek wieczorem zachwycił widzów. Maszyny zostały podświetlone, więc piloci podczas przelotów zostawiali za sobą smugi wielobarwnego światła. - Naprawdę, nie widziałem niczego takiego nigdy w życiu – mówił jeden z oglądających.

- Nie wiem jak ten pilot tam sobie radzi z tym obracaniem, z tym ciśnieniem – zastanawiała się kolejna osoba.

Ponad 300 tysięcy widzów

Występy potrwają do niedzieli. Fani pokazów lotniczych będą mieli okazje zobaczyć między innymi pokazy grup akrobacji lotniczych z Polski i innych krajów. Wśród rodzimych zespołów znajdą się m.in.: Żelazny, Firebirds, Orlik oraz formacja 3AT3, która obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Wśród atrakcji tegorocznego show znajdzie się też Viggen – szwedzki samolot myśliwsko-szturmowy i myśliwiec Su-27 z Ukrainy. Głównym gościem imprezy będzie natomiast reprezentacyjny zespół akrobacji powietrznych sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej Saudi Hawks, którego piloci latają brytyjskimi jednosilnikowymi odrzutowcami szkolno-bojowymi BAE Hawk.

- To nasz pierwszy występ w Polsce. Przygotowaliśmy dla publiczności nasz klasyczny pokaz, który prezentujemy na największych wydarzeniach lotniczych na całym świecie, a także specjalną atrakcję - przelot z wykorzystaniem biało-czerwonych dymów – powiedział w środę na konferencji prasowej zorganizowanej przez Grupę Lotos, lider grupy Saudi Hawks major Abdulraouf Talaq Al-Sulami.

Jak podała Grupa Lotos, ubiegłoroczne pokazy lotnicze Lotos Gdynia Aerobaltic Airshow obejrzało ponad 300 tys. widzów.

Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24