Tornistry na wagi. Sanepid sprawdza szkolne plecaki

Pomorze

TVN 24Ile waży plecak twojego dziecka?

Noszenie zbyt ciężkiego plecaka może prowadzić do wad postawy oraz nieprawidłowego rozwoju innych organów. Dlatego inspektorzy sanepidu ruszają do szkół, by sprawdzić jakie ciężary dźwigają najmłodsi. Wyniki badań trafią do dyrektorów oraz rodziców.

Sanepid sprawdza wagę uczniowskich tornistrów. Ważenie plecaków w szkołach w województwie warmińsko-mazurskim ruszyło dzisiaj i potrwa do końca kwietnia. W tym czasie inspektorzy odwiedzą 18 szkół podstawowych oraz 20 gimnazjów. Reporter TVN 24 uczestniczył w badaniu w jednej z elbląskich szkół.

- Kontrolowanie jakości nauki i wychowania oraz rekreacji dzieci jest jednym z naszych zadań. Ważymy szkolne tornistry, ale sprawdzamy też wagę i wzrost dzieci. Będziemy badać, jaka jest relacja między tymi wymiarami, żeby ustalić czy dzieci nie dźwigają zbyt dużych ciężarów - mówi Marek Jarosz ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Wyniki badań trafią do dyrektorów szkół oraz zainteresowanych rodziców. Inspektorzy sanepidu mają nadzieję, że dzięki temu zmienią się niektóre nawyki dzieci oraz rodziców.

Dane trafią do dyrektorów szkół i rodziców TVN 24

Ile powinien ważyć plecak?

W polskim prawie nie ma żadnych norm, które konkretnie wskazywałyby, ile powinien ważyć szkolny plecak. Przyjmuje się jednak, że prawidłowy ciężar plecaka to 10 proc. wagi ucznia, a maksymalnie 15 proc. To oznacza, że jeśli dziecko waży 30 kilogramów, to ciężar tornistra nie powinien przekraczać 4,5 kg.

Noszenie zbyt dużych ciężarów przez dzieci może spowodować nie tylko wady postawy, ale i nieprawidłowy rozwój innych organów. - U tak młodych osób konstrukcja kręgosłupa jest bardzo delikatna i łatwo ulega zmianom, zwłaszcza, gdy regularnie nosimy zbyt duży ciężar. Zalecamy, żeby zwracać uwagę na rodzaj plecaka, który kupujemy dziecku. Zaleca się, by był on lekki, ale z usztywnianymi plecami oraz z regulowanymi szelkami. Sprawdzajmy też co i w jaki sposób dziecko w nim nosi - dodaje Jarosz.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/sk / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24