Teraz będzie już z górki. Kolej Metropolitalna na półmetku

Pomorze

PKM | Przemek ŚwiderskiPoczątek trasy

Nowa linia kolejowa ma połączyć Gdańsk - Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i trasą na Kaszuby. Po roku od wbicia pierwszej łopaty inwestycja jest gotowa w 55 proc. To nieco szybsze tempo, niż zakładano. Efekt prac doskonale widać na zdjęciach z lotu ptaka.

Budowa PKM przekroczyła właśnie półmetek. Umowa z wykonawcą inwestycji podpisana została 7 maja ubiegłego roku, dzień później wykonawca przejął teren budowy. Wszystkie prace budowlane powinny zakończyć się nie później niż 30 kwietnia przyszłego roku.

Wydaje się, że ten termin nie jest zagrożony, bo wykonawca delikatnie wyprzedza harmonogram.

- Chociaż do 30 kwietnia minęła połowa okresu realizacji inwestycji, zakres wykonanych w tym czasie prac wynosi około 55 proc. – zapewnia Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Trasę już widać

Już dzisiaj można na własne oczy zobaczyć trasę, którą będą jeździły pociągi. Zanim jednak pierwsze z nich ruszą, minie kilka miesięcy potrzebnych na odbiory techniczne, pozwolenia i certyfikaty.

Oficjalnie PKM zacznie działać w drugiej połowie przyszłego roku.

Do tej pory to największa inwestycja infrastrukturalna samorządu województwa pomorskiego. Na ten cel władze przekazały ok. 760 mln zł netto, 500 mln zł z tej kwoty to środki z UE. Pociągami PKM będzie można dojechać na lotnisko w 25 minut.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md/r / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: PKM | Przemek Świderski