Te plaże zasłużyły na błękitne flagi

Pomorze

MOSIR GdańskSiedem błękitnych flag w Trójmieście

W Jelitkowie, Gdańsku Brzeźnie, na gdańskich Stogach, w sopockich Kolibkach oraz w marinach w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będą powiewały Błękitne Flagi. Prestiżowe odznaczenie gwarantuje, że plaże są wyjątkowo czyste, a przystanie zadbane.

Gdańsk otrzymał w tym roku aż cztery Błękitne Flagi. Powieją w Jelitkowie, na kąpielisku w Brzeźnie, na Stogach i w gdańskiej marinie. - To najwięcej ze wszystkich miast w Polsce – chwali się Grzegorz Pawelec, rzecznik gdańskiego miejskiego ośrodka sportu i rekreacji.

Światowej klasy plaże

Wyróżnienie ma duże znaczenie dla turystów, także dla kibiców, którzy przyjadą w czerwcu obejrzeć mecze Euro 2012, a w przerwach będą chcieli odpocząć nad wodą. Tym bardziej, że błęktina flaga to certyfikat międzynarodowy.

By ją otrzymać, trzeba m.in. zadbać o jakość wody. Wymogi są bardziej restrykcyjne, niż polskie normy. Ważne jest też zaplecze sanitarne i dobra komunikacja z pobliską miejscowością. - Na kąpielisko trzeba móc dojechać zarówno samochodem, autobusem, jak i na rowerze czy na rolkach - tłumaczy Pawelec.

Z kolei marina pownna być bezpieczna, a jej właściciel musi dbać o środowisko naturalne.

Siedem błękitnych flag w Trójmieście

Plaż i marin, które mogą się poszczycić błękitnym trofeum jest coraz więcej. W zeszłym roku dostały ja plaże na Stogach, w Brzeźnie i w okolicy sopockiej Koliby. W tym roku do grona wyróżnionych dołączyło Jelitkowo oraz przystanie jachtowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

W ubiegłym roku wyróżnienia otrzymało 17 plaż na całym polskim wybrzeżu. Przyznaje je Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, zrzeszająca organizacje pozarządowe z krajów nadmorskich.

Autor: aja/roody

Źródło zdjęcia głównego: MOSIR Gdańsk