Takiego kościoła chce arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Pomorze

jp2.diecezja.gda.plTak będzie wyglądał kościół na gdańskich Łostowicach

Wiadomo już jak ma wyglądać kościół na gdańskich Łostowicach. Według nowej koncepcji, wieża kościoła ma mieć 40 metrów, co oznacza, że jest wyższa niż zezwala na to obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego prezydent miasta chce go zmienić.

Budowa kościoła na Łostowicach od początku budziła sporo emocji. Najpierw protestowali mieszkańcy ulicy Ofiar Grudnia 70, gdzie kościół ma powstać. Według nich, plany zakładały budowę obiektu zbyt blisko bloków.

Z kolei radnym nie podobała się decyzja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który przekazał archidiecezji grunt pod świątynię z 99 proc. bonifikatą.

Potem przyszła kolej na spór o projekt architektoniczny świątyni. Pierwszy, który zwyciężył w konkursie, został odrzucony przez głównego inwestora, czyli Archidiecezję Gdańską. Według arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za mało w nim było "sacrum". W efekcie Archidiecezja zamówiła nowy projekt. - Miał być tradycyjny, ale wykonany za pomocą nowoczesnych materiałów - tłumaczy Wiesław Kupść z Architektonicznej Pracowni Autorskiej PRO ARTE.

Na stronie parafii pod wezwaniem Błogosławionego Jana Pawła II pojawiła się właśnie nowa wizualizacja.

Prezydent zaakceptował

- Nowy projekt zakłada 40-metrową wieżę, a w planie zagospodarowania przestrzennego maksymalna wysokość to 14 metrów. Konieczna jest zatem planu – tłumaczy Anna Dobrowolska z Biura Prasowego UM Gdańsk.

Koncepcja została zaprezentowana w Biurze Rozwoju Gdańska już 3 miesiące temu i zaakceptował ją prezydent miasta, który następnie wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie zmiany planu zagospodarowania. Uchwała ma być zaprezentowana na najbliższej sesji rady, czyli 31 stycznia.

– Wtedy radni podejmą decyzję co dalej. Jeśli zgłodzą się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, to Biuro Rozwoju Gdańska przygotowuje projekt planu, który następnie jest wyłożony w urzędzie. W tym momencie głos oddawany jest mieszkańcom. Każdy ma prawo zgłaszać swoje uwagi, odbywa się też dyskusja publiczna na ten temat – wyjaśnia procedury Dobrowolska.

Na razie w miejscu, gdzie stanąć ma kościół Jana Pawła II, mieści się kaplica.

Autor: maz/aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze / Radio Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: jp2.diecezja.gda.pl