Tak trenują przed igrzyskami

Pomorze

49er Team PolskaZałoga 49er

Balansują kilkadziesiąt centymetrów nad lustrem wody, żeby rozpędzić łódź. Na Zatoce Gdańskiej trenują zawodnicy Polskiej Kadry Narodowej i Olimpijskiej. W treningu brał udział także reporter TVN24, Maciej Cnota. Zobacz, jak wygląda ten widowiskowy sport.

- Musimy być jak najbardziej skoordynowani, bo inaczej łódka się wywróci - opowiadają zawodnicy, Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki, którzy obecnie trenują na Zatoce Gdańskiej.

– Stawka jest bardzo wyrównana, pierwsze miejsce pewnie dla Australijczyka, mistrza świata, ale od 2. wzwyż wszystko jest możliwe – mówili podczas treningu.

Trening pokazywaliśmy w programie "Wstajesz i Wiesz":

Powalczą o medal w Londynie, trenują w Zatoce GdańskiejTVN24

Formuła 1 na wodzie

49er to jacht typu skiff, został zaprojektowany przez Juliana Bethwaite'a. Żeglowanie nim wymaga bardzo wysokich umiejętności technicznych ze względu na wąski kadłub, ogromną powierzchnię żagli, dwa trapezy i stałe wysięgniki służące do balastowania. 49er jest zbudowany z laminatu epoksydowo-szklano-węglowego. Jego długość to 4,9 m, szerokość 2,9 m, a waga minimalna: 125 kg.

Łodzie osiągają prędkość do 80 km/h.

Wyścigi 49er od 2000 roku są częścią Igrzysk Olimpijskich. Podczas najbliższej olimpiady w Londynie wystartują w nich zawodnicy z 20 państw.

Tak się pływa na łodzi olimpijskiej 49er49er Team Polska

Autor: ws/mz / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: 49er Team Polska