Pomorze

Tak będzie wyglądać nowa marina w Gdyni

Pomorze

gdynia.plTak ma wyglądać nowa marina w Gdyni

Hotel, kawiarnie, biura, odnowa biologiczna i pomieszczenia dla klubów żeglarskich mają znaleźć się w nowej gdyńskiej marinie. Pierwsi żeglarze będą mogli z niej skorzystać w 2017 roku. We wtorek wybrano najlepszą koncepcję architektoniczną nowoczesnego kompleksu.

Na konkurs koncepcyjny zorganizowany przez Polski Związek Żeglarski wpłynęły cztery prace.

Zwyciężyła koncepcja gdyńskiego zespołu architektonicznego KWADRAT pod kierunkiem Jacka Droszcza. Werdykt ogłoszono we wtorek po południu, w Jacht Klubie Morskim "GRYF".

Inwestycja za 100 milionów

Według zwycięskiej koncepcji, cały kompleks ma mieć 19 tysięcy metrów kwadratowych. Swoje miejsce mają w nim znaleźć wszystkie kluby żeglarskie. Do ich dyspozycji w nowej marinie będą m.in. hangary do przechowywania jachtów czy dodatkowe zaplecza.

Większa część budynku będzie jednak przeznaczona na działalność komercyjną: hotel z 200 pokojami, kawiarnie, sklepy, odnowa biologiczna czy pomieszczenia biurowe.

Inwestycja ma pochłonąć ok. 100 mln zł. Budowa ma rozpocząć się w 2015 r., a zakończyć ma się pod koniec 2017 roku.

Nowa marina ma być gotowa w 2017 rokugdynia.pl

"Prostota i funkcjonalność"

Głównym inwestorem jest Polski Związek Żeglarski. Jak zapowiedział jego prezes Wiesław Kaczmarek, "realizacja wybranego w konkursie projektu nastąpi w drodze partnerstwa finansowego, przy zaangażowaniu PZŻ oraz klubów".

Z kolei wiceprezydent Gdyni Marek Stepa przypomniał, że to z woli samorządu "w tej prestiżowej części miasta inwestycje powstawać mogą wyłącznie w drodze konkursów architektonicznych".

- Konkurs na projekt mariny zaowocował bardzo gdyńskim opracowaniem, nawiązującym do charakterystycznego modernistycznego stylu, cechującego się prostotą i funkcjonalnością, które podkreślają otwarcie Gdyni na morze - ocenił.

Nowa marina ma być gotowa w 2017 roku:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dp/roody / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: gdynia.pl

Pozostałe wiadomości