Pomorze

"Wyp…" na tęczowym pikniku. Kilku mężczyzn zakłóciło imprezę LGBT

Pomorze

Grupa młodych mężczyzn wyżyła się na tęczowych elementachLambda Szczecin
wideo 2/4

Mówili: nie chcemy was w Szczecinie, niszczyli dekoracje i obrażali uczestników imprezy zorganizowanej w centrum Szczecina przez stowarzyszenia LGBT. Mamy nagranie, które zarejestrowali świadkowie.

W niedzielę Stowarzyszenie Równość na Fali oraz Lambda Szczecin zorganizowały przy ul. Rayskiego piknik. Ulica przystrojona została tęczowymi elementami, rozdawano darmową lemoniadę i watę cukrową, zorganizowano warsztaty robienia sałatek, stanowisko gier i bookcrossing. Jednak około godz. 14 na imprezie pojawiła się grupa kilku mężczyzn, którzy nie byli zainteresowani żadną z tych atrakcji.

"Brawo, bohaterzy!"

- Przyszli od strony placu Grunwaldzkiego. Mieli tęgie miny, więc wiadomo było, że zaraz się coś stanie – opowiadała nam Alicja Ilnicka z Lambda Szczecin. – Zaczęli zachowywać się agresywnie, zrywać parasolki. Nie było mowy o żadnym dialogu. Bałam się – przyznała.

Trzech szczególnie zaangażowanych mężczyzn wyżyło się na tęczowych parasolkach i flagach. Zrywali je, łamali, deptali i kopali. Na pytania reagowali głównie stwierdzeniem: wypier... oraz groźbami i wyśmiewaniem homoseksualności.

Na zachowanie grupki mężczyzn zareagowali nie tylko uczestnicy pikniku, ale też mieszkańcy ulicy. Jeden z nich z okna krzyczał z sarkazmem: Brawo, bohaterzy! Kilka osób nagrywało incydent. Napastników było około ośmiu.

Patriotyczne emblematy

– Jeden z napastników miał bluzę z napisem "Polska", drugi orła i kotwicę Polski Walczącej. Taka młodzież jest gloryfikowana przez współczesne władze jako patrioci. Tymczasem to zwykli chuligani – stwierdziła Monika Pacyfka Tichy, prezeska Lambdy Szczecin. Nie ma wątpliwości, że był to atak na mniejszości seksualne. – Mówili nam, że Szczecin nas nie chce – dodała.

Policja pojawiła się przy ul. Rayskiego dziesięć minut później, gdy napastnicy już się oddalili. Funkcjonariusze prowadzą postępowanie, ale oficjalnie odmówiono nam komentarza.

Za dwa tygodnie w Szczecinie ma odbyć się pierwsza w historii miasta Parada Równości. Organizatorzy, mimo wczorajszego incydentu, zapewniają, że będzie bezpiecznie. Część skrajnie prawicowych środowisk już protestuje przeciw tej imprezie. Zapowiadane są kontrmanifestacje.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ao / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Lambda Szczecin

Pozostałe wiadomości