Z dna Odry wydobyli średniowieczny miecz

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Miecz zachwyca historyków znakomitym stanemPAP/Marcin Bielecki
wideo 2/11
PAP/Marcin BieleckiMiecz zachwyca historyków znakomitym stanem

Znakomicie zachowany średniowieczny miecz wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy wydobyto z Odry podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Historycy mówią, że to wyjątkowe odkrycie i spróbują zbadać historię tej broni.

- Wyjątkowość ostatniego znaleziska polega na tym, że zachował się nie tylko miecz, ale też fragment skórzano-drewnianej pochwy. Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem – powiedziała w poniedziałek dr hab. Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Miecz ma 108 cm długości i jest zachowany niemal całkowicie, ma jedynie odłamany czubek. Zachowała się natomiast pozostała partia głowni, jelec i rękojeść z głowicą. Część głowni tkwi od strony jelca we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy – ta zakończona jest trójkątnymi wypustkami. Pod jej skórzaną częścią widoczne są drewniane łubki.

Miecz zachwyca historykówPAP/Marcin Bielecki

Średniowieczna broń

Według wstępnego oglądu, zabytek pochodzi z okresu od 1170 do 1330 r. Wydobyty został podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin, w Odrze Zachodniej przy Wyspie Dębina.

- Miecz został wydobyty i przewieziony w odpowiednich warunkach do Muzeum Narodowego. U nas od razu został zabezpieczony odpowiednimi środkami w taki sposób, żeby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte, a które będziemy mogli odczytać – powiedziała Kowalska.

Jak dodała, ma nadzieję, że dzięki nieinwazyjnym badaniom przeprowadzonym przed pełną konserwacją, będzie możliwa próba analizy, czy miecz zagubił się w trakcie np. konfliktu, czy też celowo zdeponowano go w rzece.

- Od głębokich pradziejów depozyty militariów miały charakter wotywny – być może ten miecz wiąże się z taką historią. (…) Gdyby rzeczywiście okazało się, że to depozyt, to byłby najbardziej wysuniętym na wschód spośród tych, które obecnie znamy – wskazała Kowalska.

Zabytek poddany będzie teraz szczegółowym badaniom m.in. archeometrycznym i metaloznawczym – kompletowany jest interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy je przeprowadzą.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Bielecki