Prawie 900 uczniów w Szczecinie bez szkoły. Czeka ich drugi nabór

Pomorze

Dodatkowa rekrutacja do szczecińskich szkół ponadpodstawowych tvn24
wideo 2/39

871 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów nie dostało się do wybranej szkoły w Szczecinie. Teraz muszą liczyć na to, że inni zrezygnują z miejsca lub wybrać klasę lub szkołę, do której startowało mniej osób.

W tym roku do szkół ponadpodstawowych startowały dwa równoległe roczniki – ten, który skończył ostatnią klasę gimnazjum oraz o rok młodszy, który skończył ósmą klasę szkoły podstawowej. W efekcie do szczecińskich szkół ponadpodstawowych kandydowało 9395 uczniów (4934 absolwentów szkół podstawowych i 4461 absolwentów gimnazjów).

Po opublikowanych w piątek wynikach I etapu naboru okazało się, że 871 uczniów nie dostało się do wymarzonych klas. - Uczniowie mogą być spokojni, bo wystarczy miejsc dla wszystkich - uspokaja Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Miasto przygotowało prawie 9500 tysiąca miejsc, więc teoretycznie każdy powinien znaleźć szkołę dla siebie. Niestety nie każdy wymarzoną.

Apel o spokój

- Klasy medyczne cieszyły się największą popularnością wśród uczniów, zarówno tych, którzy skończyli gimnazja, jak i podstawówki – informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta Szczecina. Do rekordowo obleganej klasy medyczno-psychologicznej w IX LO aplikowały cztery osoby na jedno miejsce. Do klasy medycznej biologiczno-chemicznej w V LO ponad trzy osoby na miejsce. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszyły się klasy lingwistyczne oraz informatyczne.

Uczniowie, którzy wciąż nie znaleźli szkoły, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. – Trzeba spokojnie poczekać do 10 lipca, kiedy uczeń musi określić, w której placówce będzie chciał się uczyć – mówi Zarębska-Kulesza. Niektórzy mogli bowiem dostać się do dwóch lub trzech klas, więc automatycznie zwolnią się po nich miejsca.

Ostatnia szansa

Jeśli wciąż dla kogoś zabraknie szkoły, wtedy w dniach 12-16 lipca należy złożyć podanie w systemie elektronicznego naboru, wybierając maksymalnie trzy placówki, które dysponują wolnymi miejscami. Warto pamiętać, że rekrutacja kończy się 16 lipca o godz. 15, więc wieczorem złożenie wniosku nie będzie już możliwe.

Można się również odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej i poprosić o uzasadnienie odmowy przyjęcia do szkoły – mogą to zrobić rodzice uczniów niepełnoletnich lub samodzielnie uczniowie pełnoletni. W przypadku negatywnego rozpatrzenia takiego wniosku, pozostaje już tylko droga sądowa.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji uzupełniającej dostępne będą na stronie naboru www.nabor.pcss.pl/szczecin w zakładce aktualności.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/ks / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: