TVN24 | Pomorze

Szczecińska prokuratura skarży uchwałę rady miasta w sprawie podwyżek za parkowanie

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/
Źródło:
TVN24 Pomorze
Prokuratura skarży decyzję radnych o podwyżkach opłat za parkowanie
Prokuratura skarży decyzję radnych o podwyżkach opłat za parkowanietvn24
wideo 2/6
tvn24Prokuratura skarży decyzję radnych o podwyżkach opłat za parkowanie

Uchwała o podniesieniu opłat za parkowanie w mieście i rozszerzeniu płatnej strefy nie jest zgodna z prawem i nie została odpowiednio uzasadniona – uważa Prokuratura Rejonowa w Szczecinie. Z urzędu skarży uchwałę miejskich radnych i chce jej unieważnienia.

- Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę rady miasta - przekazała nam prokurator Ewa Obarek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Podwyżka opłat za parkowanie zdaniem Prokuratury Rejonowej w Szczecinie jest niezgodna z prawem, ponieważ została niedostatecznie uzasadniona. Do tego - jej zdaniem - niezgodne z prawem jest wprowadzanie abonamentów i niskich opłat wyłącznie dla osób płacących podatki w Szczecinie lub firm z siedzibą w Szczecinie.

- To naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa - ocenia Obarek. Prokurator zarzucił też uchwale niewłaściwy tryb reklamacji strefy.

Zgodnie z uchwałą, reklamacje związane z funkcjonowaniem strefy płatnego parkowania ma rozpoznawać podmiot tę strefę administrujący, co w praktyce oznacza, że podmiot ten będzie rozstrzygał wydane przez siebie decyzje.

To jednak nie wszystko, bo zdaniem prokuratora bezprawny jest także zapis, zgodnie z którym, błędnie wprowadzona podstrefa lub numer rejestracyjny pojazdu przy dokonywaniu płatności miałby być jednoznaczny z niewniesieniem płatności

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sprawa trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Śledczy domagają się unieważnienia uchwały rady miasta.

Prezes NIK o nieprawidłowościach dotyczących stref płatnego parkowania
Prezes NIK o nieprawidłowościach dotyczących stref płatnego parkowaniaNIK

Najpierw mieszkańcy, teraz prokuratorzy

Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia tego roku. Wcześniej projekt przesunięcia podwyżek w Strefie Płatnego Parkowania o ponad rok zgłosiła grupa szczecinian reprezentowana przez Damiana Frycza. Podpisało się pod nią około tysiąca mieszkańców.

Autorzy projektu postulowali, aby wyższe stawki weszły w życie nie 31 marca 2021 roku, a dopiero 1 lipca 2022 roku. Miejscy radni odrzucili ten projekt.

To nie pierwszy raz, gdy szczecińska prokuratura decyduje się na taki nietypowy krok. W marcu 2019 roku chciała unieważnienia decyzji radnych o pozwoleniu na spożywanie alkoholu na bulwarach w Szczecinie. Sąd uznał wówczas, że skarga prokuratury jest bezzasadna.

Autor:eŁKa/

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości