Pomorze

Pierwszy zatrzymany w sprawie zakłócenia tęczowego pikniku

Pomorze

Jeden z wandali usłyszał zarzuty
Jeden z wandali usłyszał zarzutytvn24
wideo 2/5

Policja postawiła zarzuty 25-letniemu mężczyźnie. Chodzi o zakłócenie imprezy zorganizowanej w centrum Szczecina przez organizacje LGBT. Wraz z kolegami miał on zniszczyć tęczowe dekoracje i obrażać osoby uczestniczące w imprezie.

Policja ustaliła personalia jednego z mężczyzn, który w niedzielę miał zaatakować uczestników pikniku na ul. Rayskiego w Szczecinie. Mężczyźni mieli zniszczyć tęczowe dekoracje i obrażać uczestników imprezy, którą organizowały Stowarzyszenie Równość na Fali oraz Lambda Szczecin.

- Dzięki licznym nagraniom nam przekazanym oraz miejskiemu monitoringowi udało nam się ustalić personalia pierwszego z mężczyzn zaangażowanych w ten chuligański czyn – relacjonuje nam nadkom. Alicja Śledziona, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Został on we wtorek po południu przesłuchany i postawiono mu dwa zarzuty związane z naruszeniem kodeksu wykroczeń – kontynuuje.

Szukają kolegów zatrzymanego

25-latek odpowie przed sądem za naruszenie legalnego zgromadzenia oraz uszkodzenie mienia. - Funkcjonariusze wciąż prowadzą działania mające na celu ustalenie pozostałych mężczyzn biorących udział w incydencie – przekonuje nadkom. Śledziona.

Policja przyjęła także zawiadomienie o zniesławieniu przez mężczyzn jednego z uczestników zgromadzenia. Dokumenty w tej sprawie zostały przekazane prokuraturze, która ma ocenić i zdecydować o ewentualnym postępowaniu w tej sprawie. Nie wiadomo, o które słowa wypowiedziane przez agresorów chodzi. Na nagraniu słychać jak wielokrotnie i w różny sposób obrażają uczestników imprezy, także wulgarnie opisując mniejszości seksualne.

W niedzielę szczecińskie stowarzyszenia LGBT zorganizowały przy ul. Rayskiego piknik. Ulica przystrojona została tęczowymi elementami, rozdawano darmową lemoniadę i watę cukrową, zorganizowano warsztaty robienia sałatek, stanowisko gier i bookcrossing. Około godz. 14 na imprezie pojawiła się grupa około ośmiu mężczyzn, którzy nie byli zainteresowani żadną z tych atrakcji, a zakłóceniem spokoju.

Grupa młodych mężczyzn zakłóciła piknik w Szczecinie
Grupa młodych mężczyzn zakłóciła piknik w SzczecinieLambda Szczecin

"Szczecin was nie chce"

Trzech szczególnie zaangażowanych mężczyzn wyżyło się na tęczowych parasolkach i flagach. Zrywali je, łamali, deptali i kopali. Na pytania reagowali głównie stwierdzeniem: wypier... oraz groźbami i wyśmiewaniem homoseksualności.

Na zachowanie grupki mężczyzn zareagowali nie tylko uczestnicy pikniku, ale też mieszkańcy ulicy. Jeden z nich z okna krzyczał z sarkazmem: Brawo, bohaterzy! Kilka osób nagrywało incydent.

– Jeden z napastników miał bluzę z napisem "Polska", drugi orła i kotwicę Polski Walczącej. Taka młodzież jest gloryfikowana przez współczesne władze jako patrioci. Tymczasem to zwykli chuligani – stwierdziła Monika Pacyfka Tichy, prezeska Lambdy Szczecin. Nie ma wątpliwości, że był to atak na mniejszości seksualne. – Mówili nam, że Szczecin nas nie chce – dodała.

Policja pojawiła się przy ul. Rayskiego dziesięć minut później, gdy napastnicy już się oddalili.

Za dwa tygodnie w Szczecinie ma odbyć się pierwsza w historii miasta Parada Równości. Organizatorzy, mimo wczorajszego incydentu, zapewniają, że będzie bezpiecznie. Część skrajnie prawicowych środowisk już protestuje przeciw tej imprezie. Zapowiadane są kontrmanifestacje.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Lambda Szczecin

Pozostałe wiadomości