Pomorze

Szczątki XIX-wiecznego żaglowca sztorm wyrzucił na brzeg. Próbują odtworzyć wrak

Pomorze

Z żaglowca pozostała połowa elementów
Z żaglowca pozostała połowa elementówtvn24
wideo 2/6

W Kamieniu Pomorskim zaczął się ostatni etap odtwarzania wraku XIX-wiecznego żaglowca, którego pozostałości sztorm wyrzucił w pobliskim Międzywodziu w 2016 roku. – To będzie naprawdę wyglądało atrakcyjnie – zapewnia Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

W październiku 2016 roku silne sztormy wyrzuciły na brzeg pozostałości wraku drewnianego statku. Jego części porozrzucane były na bardzo dużym obszarze. – Sama stępka oddalona była około trzy kilometry od innych elementów – wspomina Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Nie pochodzi z basenu Morza Bałtyckiego

Naukowcy zaczęli mozolną pracę nad zabezpieczeniem drewnianych części i zbadaniem wraku. Zeskanowali elementy obiektu w technologii 3D, ponumerowali je i stworzyli trójwymiarowy model statku. Pobrali też próbki drewna użytego przez szkutników.

Okazało się, że wrak to żaglowiec służący do przewozu towarów. Badania dendrochronologiczne wykazały, że żaglowiec pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Naukowcy odkryli jeszcze jeden zaskakujący fakt.

- Wiadomo, że ta jednostka nie powstała w basenie Morza Bałtyckiego. Wykonano ją z zupełnie innej dębiny – powiedziała nam Paulina Kubacka, specjalista ds. zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Atrakcyjny wrak

Teraz pozostałości wraku zostaną wyeksponowane w marinie w Kamieniu. Obecnie trwa etap składania elementów tak, by odtworzyć wrak w jak największym stopniu.

- To, czego nie zabrał Bałtyk, to pięćdziesiąt procent całości. Nie będziemy uzupełniać brakujących części, a złożymy te elementy, które pozostały. Konstrukcja będzie podświetlona tak, że nad nią będzie iluminacja świetlna. Będzie to naprawdę wyglądało atrakcyjnie – zapewnia Kurka.

Prace mają zostać zakończone w listopadzie.

Tak wygląda model wraku Muzeum Ziemi Kamieńskiej

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości