Podawał się za irydologa, "leczył" dietą i ziołami. Gdy guz rozerwał kobiecie pierś, kazał czekać, aż "zaschnie"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Diagnozował na podstawie wyglądu tęczówki
wideo 2/4
Ruszył proces znachora Krzysztofa Ż. (wideo archiwalne)

Krzysztof Ż. został prawomocnie skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Szczeciński sąd utrzymał tym samym wyrok pierwszej instancji. Oskarżony mężczyzna twierdził, że rozpoznaje choroby, patrząc na tęczówkę oka, a raka "leczył" dietą. Gdy 60-letniej pacjentce guz rozerwał pierś, miał zaproponować, żeby poczekała do rana, aż "zaschnie". Kobieta w poważnym stanie trafiła do szpitala.

Wyrok zapadł w piątek przed Sądem Okręgowym w Szczecinie. Jak przekazał rzecznik prasowy Michał Tomala, sędzia utrzymał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, który zapadł przed sądem rejonowym we wrześniu 2020 roku. Podniesione zostały jednak środki karne: Krzysztof Ż. ma zakaz wykonywania zawodu nie przez cztery, a przez 10 lat.

Krzysztof Ż. odpowiadał za to, że, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i bez uprawnień, "udzielał świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób i stawianiu diagnozy w oparciu o wygląd tęczówki oka pacjentów oraz leczeniu tak rozpoznanych chorób".

Śledczy podkreślali, że oskarżony Krzysztof Ż. naraził jedną ze swoich pacjentek na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Guz rozerwał kobiecie pierś

Jak ustalili śledczy, znachor działał od maja 2015 do 1 grudnia 2017 roku w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach i Rzeszowie. Dojeżdżał na wizyty do pacjentów. Swoją działalność reklamował jako świadczenie usług z zakresu irydologii i dietetyki. Przedstawiał się jako irydolog, "leczył" dietą.

Sprawa wyszła na jaw, gdy 31 lipca 2017 roku do szpitala w Szczecinie trafiła kobieta z guzem tak dużym, że rozerwał jej pierś. Przeraziło to lekarzy. Szczególnie że kobieta od dwóch lat wiedziała, że jest chora, ale zamiast u onkologa leczyła się u mężczyzny, który przedstawiał się jako irydolog.

Im więcej kobieta opowiadała, tym oczy szczecińskich lekarzy otwierały się szerzej – znachor miał zdiagnozować ją na podstawie badania tęczówki oka, co miało być jego standardową procedurą, a jako terapię zalecił pacjentce dietę.

- Mam dyplom lekarza, ale o takiej metodzie diagnostyki nigdy nie słyszałem - komentował w TVN24 dr hab. Jerzy Sieńko, profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Znachor zalecił kobiecie także stosowanie preparatów ziołowych. Kuracja nie zadziałała zupełnie i guz w ekspresowym tempie rósł. Mimo to utrzymywał, że wszystko jest w porządku. Nawet kiedy nowotwór rozerwał kobiecie pierś, znachor miał zaproponować, żeby poczekała do rana, aż "zaschnie".

Mężczyzna diagnozował choroby, patrząc na tęczówkę27.09 | Twierdził, że choroby rozpoznaje patrząc na tęczówkę oka, a raka leczył dietą. W efekcie takich kuracji jednej z pacjentek guz rozerwał pierś. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.tvn24

"To jest zbrodnia"

Kiedy kobieta trafiła do szpitala, jej stan był bardzo poważny. Lekarze postanowili zgłosić sprawę do prokuratury.

- Powinniśmy używać bardziej stanowczych określeń w tego typu sytuacjach. To jest po prostu zbrodnia. Prowadzenie tego typu działalności, która naraża na utratę zdrowia albo życia, to jest zbrodnia - mówił dr hab. Sieńko.

Jak twierdził wtedy chirurg, większość nawet najcięższych nowotworów jest w Polsce skutecznie leczona. Oczywiście pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie rozpoznana i wdrożone zostanie systemowe leczenie.

Krzysztof Ż. leczył raka ziołamitvn24

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24