Krzyczeli: "Czarnek precz!". W odpowiedzi minister pomachał protestującym i posłał "buziaka"

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Pod PUM-em manifestują przeciwnicy ministra Czarnka
Pod PUM-em manifestują przeciwnicy ministra Czarnkatvn24
wideo 2/3
tvn24Pod PUM-em manifestują przeciwnicy ministra Czarnka

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w inauguracji roku akademickiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Przed uczelnią zebrała się grupa protestujących, którzy przywitali członków rządu okrzykami.

W poniedziałek, 4 października, o godz. 10 ministrowie Czarnek oraz Niedzielski wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczył także wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Tymczasem przed uczelnią zebrała się grupa osób z hasłami na transparentach krytykującymi politykę ministra Czarnka. Trzymali transparenty z napisami m.in. "minister nienawiści narodowej, nie dla faszyzmu w szkole". Protest zorganizowały Dziewuchy Szczecin.

Gdy protestujący zobaczyli ministra edukacji, zaczęli krzyczeć: "Czarnek precz!". Szef resortu w odpowiedzi pomachał im i posłał "buziaka".

Na widok ministra Niedzielskiego, zebrani przed uniwersytetem skandowali: "Jesteśmy z medykami!".

Wystąpienie premiera Morawieckiego na Uniwersytecie Wrocławskim zakłócone. "Żaden człowiek nie jest nielegalny".

Czarnek: Znacząca część z dodatkowego miliarda na naukę dla Szczecina i Zachodniopomorskiego

Dodatkowe środki na naukę i szkolnictwo wyższe - w kwocie miliarda złotych - w znaczącej części trafią do Szczecina i do woj. zachodniopomorskiego - zapowiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Rozwój nauki i szkolnictwa wyższego w Szczecinie, w woj. zachodniopomorskim, jest dla nas nie mniej ważny niż rozwój nauki w takich ośrodkach, jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Nie może być tak, że będziemy faworyzować rozwój nauki tylko w niektórych miastach - podkreślił Czarnek. Dodał, że ośrodki w Szczecinie czy w Lublinie mają takie samo prawo rozwijać się jak placówki naukowe w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu.

- Wszyscy jesteśmy tak samo ważni i tego pilnujemy - zaznaczył.

Mówił też o inwestowaniu w naukę i szkolnictwo wyższe. "Jak państwo spojrzycie na przychody budżetu państwa i różnicę między 2015 r. a 2021 r. to jest to (...) ponad 200 mld zł różnicy na korzyść przychodów" - mówił. Dodał, że "dziś mamy absolutnie wyjątkową sytuację". - Oto w wyniku nowelizacji ustawy budżetowej, która Sejm podjął w piątek, przeznaczamy na koniec roku budżetowego (...) dodatkowy miliard złotych na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego - mówił.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak powiedział, środki te w znaczącej części mają trafić do Szczecina i do woj. zachodniopomorskiego. - Dlaczego w znaczącej części? Otóż dlatego, że przyjęliśmy taki algorytm podziału tych środków, który przekazuje proporcjonalnie więcej środków tym ośrodkom naukowym, których infrastruktura była dotąd niedoinwestowana - mówił.

Wyraził nadzieję, że nowelizacja ustawy budżetowej zostanie przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta, tak by w listopadzie było możliwe przekazanie subwencji.

Zarówno minister Czarnek, jak i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski chwalili dokonania i awanse PUM w ostatnich latach.

1,5 tysiąca nowych studentów

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podziękował pracownikom, kadrze profesorskiej PUM oraz jednostkom, które uniwersytetowi podlegają za zaangażowanie w walce z pandemią COVID-19. Podkreślił, że bardzo ważna jest polityka jakości PUB, która prowadzi tę uczelnię do sukcesu, co widoczne jest zarówno w sferze akademickiej, jak i klinicznej.

Incydent podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. "Żaden człowiek nie jest nielegalny".

- Myślę, że oba szpitale akademickie, uniwersyteckie, są bardzo dobrym przykładem tego, jak powinna rozwijać się infrastruktura, jak powinny rozwijać się nowe technologie w dziedzinie medycznej – wskazał.

Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, napisał, że wartość badań naukowych powinna "rozstrzygać się w trakcie pozbawionych osobistych czy ideologicznych uprzedzeń dyskusji".

"Uczelnie zajmują szczególne miejsce wśród instytucji publicznych również dlatego, że właśnie podczas studiów w dużej mierze kształtują się postawy i poglądy młodych ludzi" – napisał prezydent.

Rektor PUM prof. Bogusław Machaliński, zwracając się do studentów, podkreślił, że co jakiś czas w historii medycyny występują "zagrożenia i kryzysy na polu walki zdrowia publicznego", a ich skutki i zasięg trudno przewidzieć.

- W takich okolicznościach możecie rozważać dwie ścieżki: unikania odpowiedzialności i braku wierności wyborowi służenia drugiemu człowiekowi lub przezwyciężenia lęku o siebie i odważnego wypełnienia swojego powołania – wybranie prawdziwego dobra. Sapere aude – miej odwagę być mądrym – mówił prof. Machaliński.

Jak przekazał rektor uczelni, w tym roku naukę w PUM rozpoczyna blisko 1,5 tys. nowych studentów, w tym studenci z zagranicy.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości