Coraz więcej przypadków odry w Zachodniopomorskiem. "Poważny problem"

Pomorze

Rośnie liczba przypadków odry w Zachodniopomorskiemtvn24
wideo 2/7

- Dostrzegamy problem odry. Uważamy, że jest bardzo poważny – mówi Konrad Pachciarek, Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie. Inspekcja apeluje do pracodawców o podjęcie działań organizacyjnych oraz profilaktycznych, które mogą ograniczyć ryzyko zachorowania na odrę wśród pracowników.

Od początku roku w Zachodniopomorskiem odnotowano 41 przypadków odry lub podejrzenia zachorowań niepotwierdzonych laboratoryjnie. 39 z nich dotyczy Szczecina, a dwa innych miast.

Jeszcze nie epidemia

- Dwadzieścia cztery przypadki dotyczą ogniska choroby w szpitalu (red. – szpital MSWiA w Szczecinie). Pozostałe 15 to przypadki pojedyncze. Wśród nich jest jedno dziecko - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Twierdzi, że "nie możemy jeszcze mówić o epidemii", ale rzeczywiście w porównaniu z poprzednimi latami wzrost przypadków odry lub jej podejrzenia jest bardzo widoczny. W 2016 na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowano jeden taki przypadek, rok wcześniej 11.

W połowie stycznia z powodu odry w szpitalu MSWiA w Szczecinie wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Wstrzymano między innymi odwiedziny chorych leżących w placówce czy badania takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zachorowalność na odrę w Europie w 2018 roku wzrosła aż trzykrotnie, do rekordowego poziomu 82,6 tys. przypadków.

Najgorzej na Ukrainie

Najwięcej, bo ponad 53,2 tys. zachorowań, odnotowano w 2018 r. na Ukrainie. Na drugim miejscu znalazła się Serbia z 5 tys. zachorowań, a kolejne miejsca zajęły: Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) i Grecja (2,2 tys.). W Polsce w 2018 r. zarejestrowano 335 przypadki odry.

Odra jest chorobą, która wymaga podczas leczenia objawów ciągłego leżenia w łóżku i zachowania zasady izolacji. Jej objawy to wysypka, wysoka temperatura i światłowstręt. Jest to choroba wysoce zakaźna – chory może zakażać inne osoby już cztery dni przed wystąpieniem wysypki i cztery dni po jej zniknięciu. Odra jest szczególnie groźna w przypadku niemowląt i osób dorosłych.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

- Najważniejsze są dwukrotne szczepienia. Oprócz tego należy pamiętać o zasadach higieny, czyli mycie rąk i dezynfekcja – przypomina Kapłan.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa//ec / Źródło: TVN24 Szczecin/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock