Pomorze

Kolejne dwa niewybuchy zniknęły z kanału w Świnoujściu. Został jeszcze Tallboy

Pomorze

Aktualizacja:
[object Object]
Niewybuchy zostaną zneutralizowane na poligonie morskimBartosz Bis | tvn24
wideo 2/4

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) dwa brytyjskie niewybuchy z czasów II wojny światowej. Wypłynęła już na poligon morski, gdzie jeszcze we wtorek niebezpieczne znaleziska mają być zneutralizowane. Wtorkowe utrudnienia dla mieszkańców miasta już się zakończyły.

Wydobyto dwa z niewybuchów, które zalegały na torze wodnym Szczecin-Świnoujście – przekazał mediom rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

Jednostka, na której pokładzie niewybuchy opuszczą teren świnoujskiego portu, skierowała się na poligon morski na północny wschód od portu. Tam po południu oba ładunki mają być zneutralizowane - powiedział Lewandowski.

Zostaną zneutralizowane

Do akcji podjęcia niewybuchów zaangażowana została załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Ze strony wojska bierze w niej udział kilkudziesięciu żołnierzy.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej. Na szczęście mieszkańcy miasta nie odczuli tego dotkliwie.

W godz. od 5 do 11.30 wstrzymany został ruch dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od 6.30 do 11 zakaz obowiązywał statki wychodzące z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Z kolei dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch został wstrzymany w godz. 10–11.30.

Utrudnienia zakończone

Utrudnienia czekały też na mieszkańców Świnoujścia i osoby chcące przeprawić się promami miejskimi. Ostatnie promy z ogólnodostępnej przeprawy "Centrum" odpłynęły około godz. 9.20. Przeprawa została wznowiona po godz. 11.00.

Ewakuowane zostały osoby przebywające w strefie bezwzględnej – 200 metrów od środka toru wodnego. Zostały one przewiezione do siedziby OSP Świnoujście Karsibór.

Zakaz przebywania na otwartej przestrzeni obowiązywał w odległości kolejnych 550 m od granicy strefy bezwzględnej. Mieszkańcy będący w tej strefie zobowiązani zostali do pozostania w miejscu zamieszkania lub przebywania, nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkony i tarasy ani z budynków.

Został jeszcze Tallboy

Usunięte i neutralizowane na poligonie morskim na Zatoce Pomorskiej to dwa obiekty: brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV, którą znaleziono blisko środka Zalewu Szczecińskiego oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII, znajdująca się w okolicy basenu Mulnik. Zawierają w sobie łącznie blisko 500 kg materiału wybuchowego.

W wodzie pozostaje wciąż brytyjska bomba lotnicza, jedna z największych, które były zrzucane podczas II wojny światowej, tzw. Tallboy, o masie blisko 5,5 tony, długości blisko 6,5 metra i średnicy prawie 1 m. Jak poinformował PAP rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, nie zapadły jeszcze decyzje co do jej usunięcia: akcja będzie bardzo złożona, w tej sprawie będą się odbywać kolejne spotkania w wojewódzkim sztabie kryzysowym.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp/ ks / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Bis

Pozostałe wiadomości