Święto Niepodległości w całym kraju. Parady w Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi

Pomorze

Aktualizacja:
W Łodzi niesiono flagę długą na 123 metrytvn24
wideo 2/6

Parada Niepodległości przeszła ulicami Gdańska już po raz siedemnasty. Dominowały biało-czerwone barwy, były zabytkowe samochody, historyczne stroje i jeźdźcy. Na koniec uczestnicy marszu odśpiewali hymn narodowy i wypuścili gołębie. A po południu każdy mógł pomóc w posadzeniu 101 drzew wiśni w Parku Reagana. Radosna Parada Niepodległości przeszła ulicami Wrocławia, w Łodzi niesiono 123-metrową polską flagę, a w Krakowie mieszkańcy i turyści wspólnie odśpiewali hymn na Wawelu.

XVII Parada Niepodległości ruszyła przed godziną 10 z Placu im. Dariusza Kobzdeja w Gdańsku.

- Pokazujemy, jak można świętować radość z okazji Święta Niepodległości. Jesteśmy razem, radośni, co nie znaczy, że się nie różnimy, ale dzisiaj to jest taki dzień, że szukamy tego, co łączy - mówiła podczas marszu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Parada Niepodległości przeszła ulicami historycznego centrum z ulicy Podmłyńskiej na Długi Targ, gdzie zebrani odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". W niebo wypuszczono tysiąc gołębi pocztowych.

- Kochane gdańszczanki, gdańszczanie, Pomorzanki, Pomorzanie, Polki, Polacy, Europejczycy – żadna z tych tożsamości się nie wyklucza. A co ważniejsze, w takim dniu jak dzisiaj chyba powinniśmy pomyśleć, jak bardzo one się ze sobą łączą i jak bardzo każda z tych tożsamości wynika z każdej – mówiła pod Zieloną Bramą na Długim Targu Dulkiewicz.

101 drzew wiśni na 101. rocznicę

Z okazji Święta Niepodległości od godziny 14 w Parku Reagana po raz pierwszy w historii Gdańska zasadzonych zostało 101 drzew wiśni.

Pierwsze drzewko posadziła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Jak sama mówiła wcześniej, wiśnie mają być symbolem "trwania i nieprzemijalności".

Pozostałe drzewka posadzili mieszkańcy Gdańska razem ze swoimi rodzinami.

- Myślę, że jakoś je oznaczymy, żebyśmy mogli przyjść na wiosnę i zobaczyć, czy kwitnie - mówiła jedna z kobiet, która swoje drzewko posadziła wspólnie z dziećmi.

- To nie będzie moje, to dziewczynki zamówiły. Ja tylko trzymam - stwierdził stojący obok mężczyzna.

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gdańsku rozpoczęły się już w niedzielę. Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego, złożone zostały kwiaty. Na 42-metrowym maszcie, znajdującym się na Górze Gradowej, zawisła biało-czerwona flaga.

Radosne świętowanie we Wrocławiu

Ulicami Wrocławia tradycyjnie już przeszła Radosna Parada Niepodległości. Z placu przy Centrum Historii Zajezdnia ruszyli chorągwiarze, mażoretki, orkiestry i oczywiście mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska.

- Przyjechałam tutaj z pięcioma grupami mażoretek ze Świdnicy. Od najmniejszych do największych. Wszystkie chciały tu przyjechać. Miałam trudny wybór, bo grupy są dosyć liczne, ale postarałam się, żeby wszystkie mogły tutaj dotrzeć. Część przyjechała autokarami, część z rodzicami. I mają wiele radości – mówi Anna Trzeciak, choreograf zespołu "Prima".

Głośna, kolorowa gromada, ulicą Grabiszyńską, przez plac Legionów, dotarła na plac Wolności, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Najpierw paradowały formacje mundurowe, potem odegrano i odśpiewano hymn.

Świętowanie na wesoło we WrocławiuTVN24 Wrocław

"Bawimy się tym, że mamy wolność"

- Wzięliśmy udział w paradzie, przyszliśmy tutaj na plac. Świętujemy, machamy flagą, bawimy się tym, że mamy wolność – mówi jeden z uczestników obchodów.

- Jest to dzień, kiedy wszyscy powinniśmy się cieszyć i świętować, że możemy być tu razem, że możemy mówić po polsku, że mamy nasze władze, że jesteśmy wszyscy zdrowi i szczęśliwi – dodaje pani Magda, która na plac Wolności dotarła razem z dziećmi i znajomymi.

Koniec parady na placu WolnościM. Siemaszko | TVN24 Wrocław

Kraków: kwiaty, msza i hymn na Wawelu

W Krakowie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Następnie o godzinie 10 rozpoczęła się msza święta w katedrze na Wawelu. Mszę w intencji ojczyzny odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który podczas kazania zacytował między innymi fragmenty "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego oraz nawiązał do strajku dzieci we Wrześni.

Złożenie wieńców rozpoczęło poniedziałkowe uroczystościtvn24

O 12 krakowianie oraz turyści wspólnie zaśpiewali na wzgórzu wawelskim "Mazurka Dąbrowskiego". Po odśpiewaniu patriotyczny pochód ruszył ulicami miasta do placu Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Wśród uczestników obchodów zaobserwować można było wiele rodzin z dziećmi, a także osoby starsze. Spora część miała przy sobie polskie symbole: biało-czerwone wstążki i flagi. Wspólne śpiewanie obserwowali turyści odwiedzający Wawel. Na wzgórzu śpiewali także licznie zebrani harcerze i członkowie pocztów sztandarowych.

Melodia hymnu popłynęła też z wieży kościoła Mariackiego, a na Rynku Głównym zgromadziły się tysiące osób – krakowian i turystów. Przechodniom rozdawane były miniaturowe biało-czerwone flagi.

Krakowianie oraz turyści wspólnie odśpiewali hymn Polskitvn24
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącejtvn24

Łódź: flaga długa na 123 metry i sala lekcyjna sprzed stu lat

Przez Łódź też przeszła parada - kilkutysięczny, barwny pochód prowadzony był przez harcerzy niosących 123-metrową flagę narodową, będącą symbolem odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Zobaczyć też można było m.in. strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r.

Pochód dotarł na piknik patriotyczny, który odbywał się na Rynku Manufaktury. Na odwiedzających czekały ekspozycje i stoiska jednostek wojskowych, policyjnych, a także grup rekonstrukcji historycznych.

Łódzkie obchody Święta NiepodległościTVN24 Łódź

Pokazano wyposażenie, pojazdy wojskowe i repliki broni. Po raz pierwszy pojawił się czołg M4 Sherman, amerykański pojazd z czasów II wojny światowej. Były pokazy musztry i pierwszej pomocy, szermierki bagnetami i walki z użyciem broni białej.

Zrekonstruowano też klasę szkolną z lat 20. ubiegłego wieku, która jest hołdem dla pierwszego prezydenta miasta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi obowiązkowe nauczanie powszechne.

Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. salę lekcyjną sprzed stuleciaTVN24 Łódź

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK,ib,wini,bż/ks / Źródło: TVN24 / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź