Styropianowy wieloryb na plaży w Gdyni. "Piknikiem nie zwrócilibyśmy niczyjej uwagi"

Pomorze

Aktualizacja:
Kierunek Bałtyk | Karolina GrudzińskaStyropianowy waleń zniknie z gdyńskiej plaży w sobotę wieczorem

"Na plaży miejskiej w Gdyni pojawiło się ciało morskiego ssaka. Kształtem przypomina bardzo dużego morświna, lecz niewykluczone, że jest to coś innego..." - taki komunikat rozesłano do mediów w sobotę rano. Zwierzę okazało się sztuczne, ale niektórzy dali się nabrać.

O ciele wieloryba lub innego morskiego ssaka redakcje zostały poinformowane w sobotę przed południem.

- Kształtem przypomina bardzo dużego morświna, lecz niewykluczone, że jest to coś innego... Zawiadomieni specjaliści mają kłopot z identyfikacją - napisali przedstawiciele projektu Kierunek Bałtyk.

Do tej samej informacji zamieszczonej w jednym z portali społecznościowych dołączono niewyraźne zdjęcia, zrobione z dużej odległości.

Chcieli ściągnąć ludzi

Reporter TVN 24, który akurat realizował w pobliżu materiał o zawodach żeglarskich, udał się na miejsce. Jak się okazało, ciało zwierzęcia nie było prawdziwe. To wykonana z tworzywa sztucznego instalacja.

Nieprawdziwa była też wysłana do redakcji informacja. Czemu? - Zwykłe zaproszenie na piknik ekologiczny nikogo by nie zainteresowało - tłumaczy Karolina Grudzińska, która wysłała fałszywą informację.

Okazuje się, że niezbyt wyszukana mistyfikacja zorganizowana została we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Miała zachęcić ludzi do przyjścia na miejsce i zainteresowania się losem morskich zwierząt.

- Można powiedzieć, że odnieśliśmy pewien sukces, bo informację o znalezieniu walenia podało kilkanaście portali internetowych, przyjechały dwie telewizje - mówi zadowolona z siebie Grudzińska. - Sprostowanie informacji planowaliśmy opublikować późnym popołudniem.

Mieli zgodę

Jak się dowiedzieliśmy, ustawienie rzeźby na plaży było uzgodnione z Gdyńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. - Organizatorzy akcji mają wszystkie niezbędne pozwolenia - zapewnia Paulina Filipowicz z GOSiR.

Waleń wieczorem zostanie zabrany z plaży i przetransportowany do Helu, gdzie stanie obok muzeum Dom Morświna.

Tutaj leży styropianowy waleń:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md/r/kwoj / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Kierunek Bałtyk | Karolina Grudzińska