Stefan W. ma trafić na obserwację psychiatryczną. Biegli nie byli w stanie orzec, czy był poczytalny

TVN24

Stefan W. trafi na obserwację psychiatryczną. Decyzja prokuratury tvn24
wideo 2/50

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała o wynikach badań psychiatrycznych Stefana W., który zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Konieczna będzie dłuższa obserwacja podejrzanego, o którą śledczy zawnioskują do sądu.

"Prokuratura Okręgowa w Gdańsku otrzymała dziś opinię sądowo-psychiatryczną po jednorazowym badaniu podejrzanego Stefana W." – przekazała Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Dwóch biegłych podczas badania, które zostało przeprowadzone 30 stycznia 2019 roku, nie było w stanie stwierdzić, czy podejrzany o zabójstwo prezydenta Gdańska był i jest poczytalny.

Stefan W. ma trafić na obserwację psychiatryczną. Wniosek biegłych

"W sporządzonej opinii biegli zawnioskowali o przeprowadzenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej podejrzanego Stefana W. – poinformowała Wawryniuk. Jednocześnie Wawryniuk podała, że prokuratorzy już rozpoczęli przygotowanie takiego wniosku, który zostanie skierowany do sądu w najbliższych dniach.

Zwykle obserwacja taka trwa kilka tygodni. Jej przeprowadzenie jest możliwe tylko za zgodą sądu, z wnioskiem w tej sprawie zwraca się do sądu prokuratura. Wawryniuk zaznaczała, że obserwacja jest możliwa dopiero po uprawomocnieniu się decyzji sądu. Podejrzanemu przysługuje zażalenie na zarządzenie obserwacji.

Jedna rana serca, dwie brzucha

13 stycznia wieczorem Stefan W. podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. Napastnika zatrzymano jeszcze na scenie i przekazano policji.

Samorządowiec przeszedł operację. Dzień po zamachu Adamowicz zmarł. Na ciele prezydenta Gdańska znaleziono trzy głębokie rany - jedną w okolicy serca i dwie jamy brzusznej. Na lewej dłoni stwierdzono też dwie rany obronne - na przestrzał.

14 stycznia prokuratura postawiła 27-letniemu Stefanowi W. zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Czyn ten zagrożony jest karą co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocia.

Stefan W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, choć zdarzenie widziało kilka tysięcy zebranych przed sceną osób, a wszystko zarejestrowały kamery telewizyjne. Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 27-latka.

Wyniki badania krwi pobranej od Stefana W. tuż po jego zatrzymaniu 13 stycznia wykazały, że w momencie zaatakowania prezydenta Gdańska nie był on ani pod wpływem alkoholu ani środków odurzających czy innych substancji mających działanie psychoaktywne, na przykład leków.

CZYTAJ: Matka Stefana W. obawiała się wyjścia syna z więzienia i na nieco ponad tydzień przed opuszczeniem przez niego zakładu karnego zgłosiła się w tej sprawie na policję.

Stefan W. był wcześniej karany

Stefan W. był wcześniej karany za napady z bronią w ręku na placówki bankowe – zatrzymano go w czerwcu 2013 r., a rok później sąd orzekł wobec niego karę 5 lat i 6 miesięcy więzienia. 8 grudnia ubiegłego roku Stefan W. zakończył odbywanie kary.

Po zatrzymaniu w 2013 r. Stefan W. przeszedł badanie psychiatryczne, nie wykazało ono zaburzeń natury psychicznej. Z zebranej przez prokuraturę dokumentacji medycznej wynika, iż w czasie pobytu w więzieniu, w 2016 r., u Stefana W. wystąpiło "zaburzenie psychiczne" (media informowały, że chodziło schizofrenię).

Służba Więzienna podawała, że "podczas odbywania kary Stefan W. był konsultowany przez lekarzy psychiatrów ponad 20 razy oraz leczony w Oddziale Psychiatrii Sądowej w Szczecinie".

Problemy z prawem Stefana W. zaczęły się jeszcze, gdy był niepełnoletni. Jak podawała PAP, w 2009 roku miał dopuścić się pierwszych przestępstw (miał wtedy 17 lat). Gdański sąd stwierdził wówczas, że Stefan W. "przejawia objawy demoralizacji przez to, że nie realizuje obowiązku szkolnego, a także popełnił czyny karalne: usiłowanie naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenie, kradzież metalowego słupka, naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa//ec / Źródło: TVN24 Pomorze